Search
Close this search box.

Má vaše dieťa dojčenskú koliku?

Detská kolika

Detská kolika sa vyskytujte vo veku dva týždne až štyri mesiace. Jej príznakom je neutíšiteľný plač bez zjavnej príčiny. Pri plači dieťa priťahuje nohy k brušku a prehýba sa v chrbátiku. Plače vždy približne v tom istom čase dňa a plač trvá až do troch hodín. Ak sa takýto plač vyskytuje aspoň tri krát do týždňa, hovoríme o detskej kolike, ktorú mohla spôsobiť intolerancia laktózy.

Prečo dojča trpí kolikou

Príčina dojčenskej koliky nie je jednoznačne známa. Nepríjemná dojčenská kolika sa vyskytuje v rovnakej miere u dojčených aj nedojčených detí. Rovnaké percento výskytu je medzi chlapcami aj dievčatami. Aby ste vylúčili možné problémy s trávením či iné zdravotné príčiny, spomeňte tento problém svojmu pediatrovi.

Zdroj: Pixabay

Možné príčiny

Dojčenská kolika môže byť u malého percenta detí reakciou na stravu matky. Príčinou môžu byť tiež niektoré ochorenia a tráviace problémy. Napríklad gastroezofageálny reflux či nadmerná plynatosť. Môže ísť tiež o intoleranciu laktózy alebo alergiu na kravské mlieko. Dieťatko môže takto reagovať aj na psychologické faktory ako napätie, stres či úzkostlivosť rodiča.

Ako mu pomôcť?

Ak lekár zistí zjavné príčiny, budete to mať ľahšie. Ak bolesti bruška spôsobili niektoré zložky vo vašej strave či strave dieťaťa, budete ich musieť vylúčiť. Na bolesti bruška pomáha aj častejšie kŕmenie. Dieťa vďaka tomu neprehltne veľa vzduchu. Po kŕmení ho vždy nechajte odgrgnúť. Bolesti bruška zmierňuje tiež jemná masáž a krátke polohovanie na brušku. Na bruško ho však nedávajte spať. Dieťa by sa malo hrať na brušku pod vaším dohľadom.

Ak plač nemá zjavné príčiny, môžete vášmu bábätku pomôcť prekonať toto obdobie inak. Keď bude plakať, pritúľte si ho. Aj keď sa neutíši, bude cítiť, že ste s ním. Počas dňa ho noste viac na rukách alebo v šatke. Vaša blízkosť môže zmierniť príznaky koliky.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: