Prebehne vám mráz po chrbte pri slove „ročné vyúčtovanie nájomného“? Nie ste sami. Okrem iných nákladov, mnohé domácnosti minú mesačne na teplú vodu a kúrenie v priemere 1,50 eura za meter štvorcový. Za byt s rozlohou 80 m² je to zhruba 1 440 eur ročne! S malým úsilím ale môžete svoje náklady výrazne znížiť.
Existuje niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré vám môžu pomôcť znížiť spotrebu energie – a chrániť tak nielen váš účet, ale aj životné prostredie.
Častejšie vetrajte
Aby ste sa zbavili zbytočne vysokých nákladov na vytvorenie optimálnej klímy v interiéri, nadbytočnú vlhkosť je dobré vyhnať von a čerstvý vzduch pustiť dovnútra. A ako inak to dosiahnete najlepšie a najjednoduchšie, ak nie správnym vetraním.
Pravidelným vetraním môžete enormne zlepšiť kvalitu vzduchu vo svojom dome a ušetriť aj náklady na vykurovanie a iné položky, ktoré tvoria súčasť obávaného aktuálneho ročného vyúčtovania nájomného.
Každý stupeň sa počíta
Ak znížite teplotu v miestnosti len o jeden stupeň, ušetríte už šesť percent energie. To však neznamená, že by ste mali vo svojom byte mrznúť. Skôr je dôležité nespotrebovať viac energie, ako je potrebné.
Optimálna teplota v obývačke je 20 stupňov Celzia, v kuchyni 18 až 20 stupňov, v kúpeľni 23 stupňov a v spálni 16 až 18 stupňov. Ani v nepoužívaných miestnostiach by ale nemalo byť chladnejšie ako cca 16 stupňov – inak by sa na stenách mohla usadzovať vlhkosť a viesť k tvorbe nezdravých plesní.
Zaistite kritické oblasti
Jednoduchý a lacný spôsob šetrenia energie je aj ten, ak možné teplotné úniky odstránite kvalitným tesnením. Ide o riešenie, pri ktorom nepotrebujete súhlas dôležitej správy budov a vyriešite to sami.
Najčastejšie to znamená poriadne utesniť okná a dvere, napr. s elastickými tesniacimi pásikmi. Pre spodné hrany dverí sú k dispozícii pohyblivé tesniace profily a kefové tesnenia. Počas chladných nocí alebo horúcich dní pomôže, ak máte zatiahnuté aj žalúzie alebo závesy.
Aby vaše radiátory správne a energeticky efektívne fungovali, musia stáť voľne: nábytok, dlhé závesy či obloženie by preto mali byť v dostatočnej vzdialenosti od nich.
Vymeňte vaňu plnú vody za sprchovanie
Na plnú vaňu spotrebujeme v priemere 120 litrov teplej a drahej vody. Pri sprchovaní naopak využijete asi polovicu, okolo 70 litrov. Ak sa teda budete sprchovať častejšie ako kúpať, ušetríte tiež a ročné vyúčtovanie nájomného vám nepripraví žiadne nechcené prekvapenie.
Zdroj obrázka:Olivier Le Moal/Shutterstock.com