Search
Close this search box.

Montérky: Ako sa pracovná uniforma zmenila na trendový kúsok v šatníku

Bezpečnosť a ochrana v práci je komplex legislatívnych aktov, rôznych opatrení, ktoré musia zaistiť bezpečnosť osoby v pracovnom procese, zachovať jej zdravie a pracovnú kapacitu. Ekonomickým cieľom ochrany je dosiahnuť minimálne straty znížením počtu pracovných úrazov a chorôb z povolania. Sociálnym zasa maximálne zachovanie zdravia a práceneschopnosti pracujúceho obyvateľstva.

V praxi to znamená, že bez adekvátnych pravidiel smerujúcich k zachovaniu bezpečnosti v práci by ste toho veľa neurobili. Z veľkej časti sa o všetky tieto ciele dodnes starajú kvalitné montérky, v ktorých ste pri práci chránení aj štýloví. Poďte sa spolu s nami pozrieť na ich históriu a zaujímavú transformáciu v odev vhodný aj na bežné denné nosenie.

Historický objav

Plnohodnotné pracovné kombinézy, ktorým dnes dodáva silu a štýl pevná treková obuv a sú charakteristické spojením nohavíc s vrchným dielom, sa objavili už v 19. storočí. Počas „zlatej horúčky“ Levi Strauss vytvoril pre zlatokopov kombinézu zo stanovej textílie, ktorá sa nevyšúchala a nevydrela na kolenách a vynikala pohodlným strihom. Pre veľký úspech tohto kroku od 70. rokov 19. storočia zahájil preto Levy sériovú výrobu rifľových kombinéz, ktoré sa stali obľúbenou uniformou nielen amerických robotníkov, ale aj farmárov a kovbojov.

Voľné, pevné a plné vreciek kombinovali v sebe všetky najlepšie vlastnosti, ktoré robotnícka trieda v tých časoch potrebovala. O ďalších štyridsať rokov neskôr začali ďalšie továrne šiť montérky aj z iných materiálov a dopĺňali model o praktické vrecko na hrudi.

Asi do 30. rokov 20. storočia boli takéto montérky považované čisto za pracovnú uniformu, no časom sa začali objavovať aj ako každodenné modely na bežné nosenie.

Vojenské pozadie

Zaujímavé je, že nielen muži, ale aj ženy pracujúce v zbrojárskych továrňach už počas prvej svetovej vojny nosili montérky. Využívali sa aj počas španielskej občianskej vojny, kedy boli prvýkrát použité ako súčasť vojenskej uniformy.

Aj počas druhej svetovej vojny sa tento druh oblečenia nachádzal vo vojenskom vybavení v mnohých krajinách sveta. Boli vylepšené pre rôzne jednotky a dokonca zavedené do výroby aj ako obojstranné modely.

Dnes sú cenené najmä pri náročnej práci, pri ktorej je bezpečnosť veľmi dôležitá. Veď presvedčte sa sami. Strata 4 % svetového HDP vzniká dôsledkom zlých pracovných podmienok. Svetové štatistiky tiež uvádzajú, že na choroby z povolania a pracovné úrazy zomiera každý deň cez 6 tisíc ľudí, do roka sa toto číslo zvyšuje na 2,3 milióna.

Módny doplnok?

Aby sme ale prešli na príjemnejšiu tému, pozrieme sa prečo sa montérky alebo ich podoba ujala aj v bežnom štýle ľudí vo voľnom čase?

Prvým, kto sa pokúsil preniesť montérky do sveta módy, bol Ernesto Michaelis, ktorý v roku 1919 vytvoril model kombinézy vo futuristickom štýle. Jeho novátorská uniforma „nového človeka“, v rozpore s očakávaniami autora, však nenašla u verejnosti patričnú odozvu.

Skutočný „hviezdny život“ montériek ako módneho odevu sa začal koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď astronauti prvýkrát pristáli na Mesiaci. Inšpirovaní vesmírnou tematikou a skafandrami začali módni návrhári vytvárať rôzne variácie kombinéz, ktoré sa objavili takmer v každej módnej kolekcii. Zvlášť veľký úspech tu dosiahli Yves Saint Laurent a André Courrez, v ktorých kreáciách sa dievčatá predvádzali na všetkých mólach.

A čo vy? Patríte k fanúšikom montériek skôr do práce, alebo si ich viete predstaviť v upravenej podobe aj na bežné denné nosenie?

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tieto vianočné trhy v Európe si ľudia zvolili za tie najkrajšie pre rok 2019
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
Príbeh roka: Chlapík zničil umelecké dielo za viac ako 100 000 dolárov. Zjedol banán
Prečo sa nám pri kúpaní zošúverí koža? Vedci prišli so zaujímavým vysvetlením
8 bizarných športov, ktoré sú príliš bláznivé na to, aby boli skutočné

Odporúčame: