Search
Close this search box.

Naše obľúbené nápoje. Ako pitie čaju a kávy ovplyvňuje zdravie zubov?

Káva a čaj sú dva celosvetovo najobľúbenejšie nápoje, ktoré sú predmetom mnohých diskusií. Vyznačujú sa svojou špecifickou chuťou a obsahom látok, ktoré nášmu telu prospievajú, ale aj škodia.


Čaj obsahuje polyfenoly, ktoré pomáhajú predchádzať zubnému kazu. Káva, na druhej strane, môže viesť ku krvácaniu ďasien a žltým zubom. Je preto dôležité nájsť si pri konzumácii týchto lahodných nápojov správnu rovnováhu a čas na ústnu hygienu.

Aký vplyv má pitie čaju a kávy na zdravie vašich zubov?

Pitie čaju a kávy môže mať na zdravie našich zubov pozitívne aj negatívne účinky. Pozitívne účinky sú spôsobené najmä antioxidačnými zložkami, zatiaľ čo negatívne účinky sú spôsobené najmä vysokým obsahom kyselín.

Väčšina druhov čajov obsahuje flavonoidy, fytochemikálie s antioxidačným účinkom. Tieto látky môžu znížiť riziko vzniku zubného kazu a iných problémov so zubami. Čaj je tiež bohatý na fluorid, minerál, ktorý chráni zuby pred kazom.

Káva tiež obsahuje flavonoidy, ale v menšom množstve ako čaj. Pri jej nadmernej konzumácii však môžu vaše zuby alebo zubné náhrady rýchlo stmavnúť. Nápoj je bohatý aj na kyseliny, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu a môžu viesť k zubnému kazu.

Aké sú pozitívne účinky pitia čaju a kávy na zdravie vašich zubov?

Čaj obsahuje kofeín, fluorid a triesloviny. Taníny v čaji zabraňujú baktériám priľnúť sa na zuby a spôsobiť zubný kaz. Fluorid v čaji je minerál, ktorý znižuje krvácanie ďasien.

Okrem kofeínu obsahuje káva fluorid, kyselinu chlorogenovú a polyfenoly. Fluorid vytvára okolo zubov ochranný film a neutralizuje kyseliny, ktoré by mohli napadnúť zubnú sklovinu. Kyselina chlorogenová je známy antioxidant a pôsobí antibakteriálne a dokáže tak predchádzať zubnému kazu. Káva obsahuje aj polyfenoly, ktoré pôsobia na ďasná protizápalovo.

Zubná hygiena – najlepší spôsob, ako si vychutnať nápoje bez obmedzení

Ako vidíte, čaj a káva môžu mať tiež negatívny vplyv na zdravie vašich zubov. Pitie čaju a kávy môže viesť k problémom s ďasnami, zubným kazom a zafarbením zubov. Kyseliny v káve v kombinácii s cukrom a mliekom napádajú zubnú sklovinu a sú škodlivou zmesou pre vaše zdravie zubov. Preto treba po konzumácii kávy alebo čaju dodržiavať pravidelnú zubnú hygienu.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: