Search
Close this search box.

Nielen Praha: Vyskúšajte naše tipy a vychutnajte si naplno ďalšiu českú metropolu

Mesto máme takmer za humnami, je škoda ho nevidieť. Historické centrum sa dá hravo prejsť aj pešo. Pozrime sa teda na jeden deň v Brne. Ako ho čo najlepšie využiť a čo si nenechať ujsť?

Do Brna sa dá dostať priamym vlakovým či autobusovým spojom z Bratislavy, Trnavy, Trenčína aj Banskej Bystrice. Autobusová aj vlaková stanica je hneď na okraji centra, takže nemusíte mať strach, že vystúpite niekde na periférii mesta. Vlaková je doslova cez cestu do centra, autobusová len o kúsok ďalej.Je čo pozerať a objavovať

Už z prichádzajúceho vlaku môžete zahliadnuť jednu z hlavných dominánt mesta, Katedrálu sv. Petra a Pavla. Vstup do chrámu je voľný, do veže a klenotnice sa dostanete za študentských 30 Kč a dospeláckych 40 Kč. Interiér je priestranný a pokojný, poteší vás krásnymi vysokými vitrážovými oknami za oltárom. Exteriér katedrály je zase skvelý fotospot.

Veža, ktorej schody sa rozhodne oplatí vyšliapať, je tá radničná. Stará radnica je len pár krokov od katedrály a ponúka utešený výhľad na strechy celého centra. Plné vstupné je 70 Kč, pre študentov je to 40 Kč. Určite si nechajte porozprávať legendy o drakovi, ktorý visí nad vchodom do radnice, alebo o tom, prečo je jeden z cípov kamenného portálu na budove zahnutý.

Denisovy sady ako stvorené pre oddych. Zdroj: Wikimedia

Ak si po toľkých schodoch budete chcieť na chvíľu vydýchnuť, ideálnym miestom sú Denisovy sady. Park sa nachádza na okraji historického centra a je pomenovaný po významnom francúzskom historikovi. Opäť vás z neho bude čakať výhľad na široké okolie, hrad, ale aj administratívne komplexy s mrakodrapmi či brnenské výstavisko.

Niet najmenších pochýb o tom, že Brno je plné krásnych ulíc a námestí. Jedným a zároveň najznámejším z nich je Zelný trh. Odpradávna je miestom, kde si ľudia pod súsoším nakupujú v stánkoch lokálne potraviny. Tie tu ale nie sú počas celého dňa. Okrem toho sú na námestí hneď dve divadlá i Moravské zemské múzeum.

Zároveň sa na námestí nachádza vchod do Labyrintu pod Zelným trhem. Ako uvádza oficiálna stránka mesta, ide o komplex unikátnych stredovekých podzemných chodieb a pivníc. Plné vstupné do Labyrintu je 160 Kč, študentské 80 Kč, rezerváciu sa však oplatí urobiť vopred.

Labyrint pod Zelným trhem. Zdroj: gotobrno.cz

Od hladu určite neumriete

Prišiel čas obeda? Centrum mesta je plné reštaurácií, no ak hľadáte niečo špeciálne, oplatí sa odviezť trochu ďalej. Konkrétne, ak ste fanúšikmi vietnamskej kuchyne. Súčasťou Brna je totiž maličká vietnamská štvrť, respektíve tržnica, zvaná Vinamo. Dostanete sa k nej autobusom č. 31 alebo 33 (vystúpiť treba na zastávke Olomoucká, u školy). Nájdete tu vietnamské bistrá s úžasnými lahôdkami za skvelé ceny, len sa nesmiete nechať odradiť ich vzhľadom.Súčasťou tržnice je viacero malých obchodov s vietnamskými potravinami, kde si môžete nakúpiť a skúsiť najrôznejšie vietnamské chute. Nezabudnite si ale so sebou vziať svoju tašku, ideálne aj plátenné vrecúška. Tomuto svetu totiž kraľujú plastové obaly. No ak máte radi to pravé vietnamské, Vinamo stojí za návštevu.

Ak by ste ešte stále nemali dosť

Keď sa vrátite späť do centra, vaše kroky by nemali obísť hrad Špilberk. Je to rozsiahly komplex na vrchole rovnomenného mierneho kopca. Ponúka pekný výhľad a je sídlom Múzea mesta Brno. Konajú sa tu tiež rôzne koncerty či divadelné predstavenia.

V areáli nájdeme zvonkohru, rozhľadňu i barokovú kaplnku. Populárne sú tiež kasematy, teda podzemné žaláre, v ktorých sa dozviete, ako sa v minulosti zaobchádzalo s väzňami. Vstupné sa líši podľa toho, ktorú časť hradu sa rozhodnete navštíviť, pohybuje sa medzi 50 Kč až 280 Kč.

Hrad Špilberk. Zdroj: Wikimedia

Veľmi známou brnenskou pamiatkou je Vila Tugendhat. Je jedinou českou pamiatkou modernej architektúry zapísanou v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vila bola postavená na konci dvadsiatych rokov minulého storočia podľa návrhu architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry – funkcionalizmu.

Kompletná prehliadka s výkladom zaberie 90 minút a kvôli veľkému záujmu je nutné si lístky rezervovať vopred – a to 3 až 4 mesiace. Vstupné pre základný okruh je 300 Kč / 180 Kč, pre rozšírený okruh 350 Kč / 210Kč. No ak sa čo i len trochu o architektúru zaujímate, toto najvýznamnejšie dielo nemeckého projektanta, známe ako stavba, ktorá určila nové miery moderného bývania, by ste počas návštevy Brna nemali vynechať.

Ďalšou unikátnosťou, ktorou sa mesto môže pýšiť, je Kostnica u sv. Jakuba. Hneď po tej Parížskej je to druhá najväčšia kostnica v Európe. Počet pochovaných na tomto mieste sa odhaduje až na 50 000. Nachádza sa na Jakubovom námestí a vstupné je 140 Kč v plnej cene, 70 Kč pre študentov. Kostnica je turistickým lákadlom i pietnym miestom. Prehliadku umocňuje autorská hudba brnenského skladateľa Miloša Štědroňa, ktorá bola zložená špeciálne pre tieto priestory.

Reštaurácia U Dřevěného vlka. Zdroj: Facebook

Kvôli večeri už centrum opúšťať nemusíte. V jeho srdci sa totiž nachádza bar / reštaurácia U Dřevěného vlka. České jedlo, výborné rebierka, steaky na rôzne spôsoby a ďalšie lahôdky na vás čakajú priamo tu. O pive ani nehovoriac. Večer sa môže stať, že reštaurácia bude plná. Našťastie má sesterský podnik hneď naproti, ktorý nesie názov U Dřevěného orla a má ten istý jedálny lístok. Večer teda môžete zahájiť „hezky česky“.Deň zakončite večernou prechádzkou

Po večeri sa nezabudnite stratiť. V uličkách, ktoré vás dovedú do neznáma, plných malých obchodíkov a krásnych historických budov. Nejeden cestovateľ vám povie, že práve bezcieľne kráčanie je jeden z najlepších spôsobov, ako odhaliť čaro mesta. Nebojte sa na chvíľu vypnúť GPS a ísť jednoducho za nosom. A keď už budete dosýta vychodení a patrične unavení, deň môžete zakončiť v Utopii. Teda, nie v tej spoločenskej, hoci možno raz…

Zatiaľ vám bude musieť stačiť čajovňa s týmto menom. Jej priestory sú obrovským bludiskom, no skrývajú mnohé útulné zákutia. Čakajú vás tu najrôznejšie exotické, orientálne čaje a k tomu dobre padnúca vodná fajka.

Čajovňa Utopia. Zdroj: utopiabrno.cz

V Utopii si tiež môžete zahrať šach, spoločenské hry, karty, šípky a biliard. Pripravte sa na ohromujúci pohľad na desať biliardových stolov v najväčšej miestnosti s vysokánskym stropom. Utopia je pár minút chôdze od vlakovej stanice, takže je ideálnym miestom na rozlúčenie sa s mestom študentov.

Spomenuté miesta nie sú, samozrejme, tým jediným, čo Brno ponúka. Skúste navštíviť tiež jeho prehľadné, moderné internetové stránky. Nájdete tu všetky potrebné informácie a môžete si zostaviť program na mieru, presne pre vás. Tak načo ešte čakáte?

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Ničí spoločnosť našu kreativitu? Krátky animovaný film vás prinúti zamyslieť sa

Odporúčame: