Search
Close this search box.

Obliznete cumeľ vášho dieťaťa, keď mu padne na zem? Dobre robíte

Rodičia, ktorí majú panický strach z baktérií a všetko, čoho sa dotkne ich dieťa, sterilizujú, zvyšujú riziko toho, že ich dieťa bude v budúcnosti trpieť alergiou. Naopak deti, ktorých rodičia čistia cumlíky vlastnými slinami, majú v tele menej protilátok, ktoré vznikajú pri astme či alergii. Môže to byť spôsobené tým, že rodičia odovzdávajú v slinách deťom svoje vlastné baktérie, ktoré im pomáhajú budovať imunitný systém.



Zaujímavé zistenia

Vedci zo spoločnosti Henry Ford Health System sa v rámci výskumu pýtali 128 mamičiek, ako čistia cumlíky svojich detí. Následne urobili bábätkám krvné testy.

„Vieme, že vystavenie organizmu istým baktériám v ranom veku, pomáha budovať imunitný systém a môže ochrániť organizmus pred alergiami v neskoršom živote. Čistenie cumlíka vlastnými slinami môže byť jedným zo spôsobov, ako rodičia odovzdajú potrebné baktérie svojim deťom,“ uviedla doktorka Eliane Abou-Jaoude, ktorá viedla výskumný tím.

Zdroj: Unsplash

Zhruba každá ôsma mama, ktorá sa zúčastnila výskumu, oblizovala cumeľ svojho dieťaťa, aby ho vyčistila. Približne 2 z 5 matiek cumeľ sterilizovali vo vriacej vode, v mikrovlnej rúre alebo sterilizátore, ktorý je na to určený. Väčšina matiek cumeľ jednoducho umývala pod tečúcou vodou.

Vedci skúmali hladinu protilátok igE, ktoré sú prítomné v krvi, ak má dieťa alergiu na mlieko, oriešky, prach alebo peľ. Deťom odoberali krv trikrát – pri narodení, v šiestom a osemnástom mesiaci. Zistili, že deti, ktorých rodičia čistili cumeľ vlastnými slinami, majú v osemnástich mesiacoch nižšiu hladinu protilátok. Medzi mamičkami, ktoré cumeľ sterilizovali, a tými, čo cumeľ len umývali vo vode, rozdiel nezistili.



Všetkého veľa škodí

Vyššie uvedené zistenie podporuje teóriu, ktorá hovorí, že prehnaná hygiena môže za vznik niektorých alergií. Je dokázané, že deti, ktoré vyrastajú na vidieku, netrpia astmou tak často, ako deti z miest.

Vedci zatiaľ nevedia, či znížená hladina igE vydrží deťom aj po osemnástom mesiaci života, tejto téme sa však chcú venovať aj naďalej. Každopádne, ich výskum jasne dokázal, že ak dieťa príde v ranom veku do kontaktu s istými mikróbmi, pomôže mu to v budovaní jeho imunitného systému.

Zdroj: Dailymail

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: