Search
Close this search box.

Neviete sa naštartovať do nového dňa? Vyskúšajte týchto 11 overených tipov

V pondelok ráno zazvoní budík a vy sa cítite, akoby vás niekto ovalil kladivom po hlave. Pri predstave, že budete musieť vstať a nasledujúcich päť dní predstierať prácu, vás obchádzajú mdloby.


Ako prekonať ten hrozný stav, keď sa vám nechce ani pohnúť mihalnicou, a nie ešte vyliezť z postele? Skúste nasledovných 11 overených techník, ktoré odporúča portál LifeHack, a naštartujte sa s nami do nového dňa.

1. Vítajte deň svojou obľúbenou hudbou

Zvonenie budíka je jedným z najmenej príjemných zvukov na svete. Je agresívny, nástojčivý, vytrhne vás zo spánku, a prvé, čo cítite je zlosť. Desivý začiatok dňa. Našťastie, väčšinu z nás už v tejto dobe budia telefóny a vy si môžete slobodne zvoliť, s akou hudbou budete vstávať. Nájdite si niečo, čo vás okamžite postaví na nohy, niečo, čo vám nedovolí vylihovať v posteli.

A nezabudnite to často meniť. Pretože vám garantujeme, že časom si na tú melódiu aj tak vybudujete alergiu.

2. Doprajte si kávu hneď po prebudení

Ako dlho trvá, kým sa skutočne zobudíte? Niekedy je to aj hodina, počas ktorej sa len bezcieľne motáte po byte a uvažujete, že by ste najradšej znova padli do perín. Telo síce ako tak funguje, ale vaša myseľ je stále mimo.

Najlepšie je okamžite si zaistiť príjem kofeínu, prípadne teínu, doplnený cukrami. O pätnásť minút sa tá hmla z vašej hlavy zaručene zodvihne.

Zdroj: Pexels

3. Položte si budík ďaleko od postele

Najťažšie na zobúdzaní je vstať z postele. Je lákavé jedným ťuknutím odložiť vstávanie o desať minút. A z desiatich minút sa veľmi ľahko stane hodina. Ak však telefón položíte mimo svoj dosah, máte takmer vyhraté. Budete sa musieť vyhrabať z perín, postaviť sa, a skutočne ho vypnúť. Táto aktivita vás zvyčajne prebudí natoľko, že sa už do nich nebudete chcieť vrátiť.

4. Doprajte si rozcvičku

Ľahké cvičenie pri východe slnka vám do krvi vyplaví endorfíny a zahreje počas studených zimných rán. Následná sprcha vás dokonale osvieži a dodá energiu do pracovného dňa.

5. Pred spaním sa napite vody

Plný močový mechúr vás zaručene vyženie ráno z postele a nedovolí vám vylihovať. Tu je však potrebné presne odhadnúť množstvo tekutín, pretože ak to preženiete, budete na toaletu behať celú noc.

Zdroj: Pexels

6. Nezaťahujte žalúzie

Áno, v dokonalej tme sa spí lepšie. Keď však ráno odtiahnete závesy, máte pocit, že vám svetlo vypáli dieru do sietnice. Najprirodzenejšie je, ak slnečný jas pribúda postupne. Telo si pomaly uvedomuje, že nastal čas vstávať.

7. Pred spánkom sa najedzte

Jedným z dôvodov, prečo sa ráno cítite unavení, môže byť aj to, že vaše telo v noci nemalo prísun živín, a doslova hladovalo.

Skúste si dať chvíľu pred tým, ako zaleziete do perín, nejakú drobnosť. Najlepšie niečo nízkokalorické, ľahko stráviteľné, aby vám v noci nebolo ťažko. Odporúča sa napríklad cottage cheese, jogurt, prípadne pohár mlieka.

8. Aj po zobudení sa najedzte

Po ôsmich hodinách spánku vaše telo doslova túži po kalóriách a po energii. Skúste mu dodať niečo ľahko stráviteľné, aby sa živiny dostali do vašej krvi čo najskôr. Doprajte si ovocie, poprípade mliečne výrobky.

Zdroj: Pexels

9. Získajte rutinu

Snažte sa chodiť spať aj vstávať vždy v rovnakom čase. Vaše telo si na to privykne a ranné vstávanie pre neho nebude takým utrpením. Časom sa začnete budiť aj bez budíka. A nezabudnite, pokiaľ chcete byť ráno svieži, nemôžete ponocovať. Odporúčaných je minimálne šesť hodín spánku.

10. Robte veci, ktoré milujete

Naplánujte si na ráno aktivitu, na ktorú sa tešíte. Doprajte si jednu kapitolu knihy, choďte si zabehať, zatancujte si. S perspektívou, že vás čaká niečo príjemné, sa vám bude vstávať oveľa jednoduchšie.

11. Ranné stretnutie so svojím parťákom

Či už je to kolega, s ktorým pri raňajkách preberáte prácu, alebo kamarát, s ktorým si idete zabehať, neváhajte, a stretnite sa hneď ráno. Pocit zodpovednosti a spolupatričnosti vás vyženie z postele, pretože tu už nejde len o vás, ale aj o vášho parťáka.

Zdroj: Pexels

Ani jeden z týchto bodov z vás ranné vtáča nespraví, ale môžete sa pokúsiť zmierniť rannú agóniu, ktorú denne zažívate. Postupne pridávajte bod za bodom, a časom zistíte, že vám to lepšie myslí a ste schopní pracovať efektívnejšie.

Zdroj titulnej fotografie: Pexels 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Tieto veci by ste mali robiť každý deň, aby ste boli produktívnejší

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
RECEPT: Jednoduché a rýchle cestoviny s cuketou

Odporúčame: