Search
Close this search box.

Poznáte ich všetky? Toto je 8 najznámejších piesní z kultových Disneyoviek

Disney jednoducho vie, ako na to. Vytvára kúzelné príbehy, ktoré si užijú deti, ale aj ich rodičia, spojí ich s pesničkami, ktoré vám uviaznu v hlave a budete si ich spievať ešte dlho potom, ako film skončí. Každý z filmov v sebe nesie hlboké morálne posolstvo a učí deti rozlišovať dobro a zlo. Kým mnohé z notoricky známych piesní získali Oscara, niektoré sa umiestnili v rebríčkoch svetových hitparád.

1. Under the Sea (Malá morská víla)

Malá morská víla bola jedna z prvých Disneyoviek, ktorá dorazila aj k nám. Vznikla v roku 1989 a na rozdiel od Andersenovej verzie má šťastný koniec. Ariel sa podarí zbaliť princa Erica, a to aj napriek tomu, že nemá hlas. Pieseň Under the Sea spieva krab Sebastian, ktorý sa Ariel snaží vysvetliť, že svet pod hladinou mora je na rozdiel od ľudského sveta úžasný, plný farieb a života. Pieseň získala v roku 1989 Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň.

2. Let it Go (Ľadové kráľovstvo)

Je to už viac než 5 rokov, odkedy Ľadové kráľovstvo vtrhlo do svetových kín. Popularita tejto rozprávky na motívy Snehovej kráľovnej však stále neslabne. Veľký podiel na tom má aj výnimočná pieseň Let it Go spievaná muzikálovou speváčkou Idinou Menzel. Kráľovná Elsa počas piesne pochopí, že už nemôže ďalej skrývať svoje magické schopnosti a rozhodne sa prijať život vo vyhnanstve, namiesto života v pretvárke. Pieseň získala Oscara v roku 2014, ale stala sa populárnou aj mimo filmového sveta. Umiestnila sa v prvej päťke rebríčka Billboard Top 100.
3. Whole New World (Aladin)

Ďalšia disneyovská pieseň, ktorej sa podarilo získať Oscara. Nájdete ju v rozprávke Aladin z roku 1992. Príbeh sa inšpiruje Rozprávkami tisíc a jednej noci. V tejto ľúbostnej piesni Aladin pozve Jazmínu na výlet na zázračnom koberci a ukáže jej celý svet. Popritom sa hlavní hrdinovia do seba zamilujú. Okrem piesne Whole New World, bola v roku 1993 nominovaná na Oscara aj ďalšia pieseň, ktorá odznela v tejto rozprávke. Friend Like Me, ktorú spieval Robin Williams, predstavuje divákom postavu Džina. Autorom hudby oboch piesní je Alan Menken.

4. Be Our Guest (Kráska a zviera)

V roku 1991 sa spoločnosti Walt Disney podaril skutočne husársky kúsok. Na Oscara boli nominované až tri piesne z rozprávky Kráska a zviera. Autorom hudby všetkých troch bol už spomínaný Alan Menken. Nakoniec si cenné víťazstvo odniesla romantická pieseň Beauty and the Beast, počas ktorej sa do seba hlavní hrdinovia zamilujú.

Pieseň Be Our Guest (Buď naším hosťom) je však po rokoch pravdepodobne ešte populárnejšia. Spieva ju svietnik Lumiere Belle, ktorý sa po dlhých rokoch stane prvým hosťom v zakliatom zámku. Okolo očarenej Belly tancujú príbory a taniere, ktoré jej pripravujú večeru. V zábavnom stredisku Walt Disney World dokonca nájdete reštauráciu s názvom Be Our Guest, ktorej interiér je inšpirovaný práve filmom Kráska a zviera.

5. Can You Feel The Love Tonight (Leví kráľ)

Elton John zložil jednu z najznámejších filmových balád pre nezabudnuteľný animovaný film Leví kráľ. Producenti chceli, aby celú pieseň odspievali surikata Timon a prasiatko Pombaa. Elton John sa ostro ohradil, nechcel aby jeho romantický duet zosmiešnili komické postavičky. Nakoniec tvorcovia našli kompromis. Pieseň spieva Kristle Edwards, pár veršov zaspievajú aj zaľúbenci Simba a Nala, úvod a záver patrí Timonovi a Pombaaovi. Pieseň vyhrala v roku 1995 Oscara za najlepšiu pieseň a dostala sa na 4. miesto v rebríčku Billboard Hot 100.
6. Circle of Life (Leví kráľ)

Leví kráľ je skutočne výnimočný film. Je v ňom množstvo piesní, z ktorých sa stali veľké hity. Circle of Life je úvodná pieseň, ktorá je inšpirovaná Afrikou a kolobehom života. Zvieratá z celej ríše sa prichádzajú pokloniť novonarodenému Simbovi, ktorý sa má raz stať ich kráľom. Aj táto pieseň Eltona Johna bola nominovaná na Oscara.

7. You’ll Be In My Heart (Tarzan)

O pár rokov neskôr sa úspech Eltona Johna pokúsil zopakovať aj ďalší britský hudobník. Phil Collins zložil hudbu k disneyovke Tarzan z roku 1999. Táto rozprávka však nezaznamenala taký úspech ako Leví kráľ a patrí k slabšie hodnoteným filmom spoločnosti Walt Disney. Avšak titulná pieseň You’ll Be In My Heart, ktorú spieva Mama opica (Glenn Close) adoptovanému ľudskému mláďaťu, sa stala veľkým hitom. Phil Collins za ňu získal Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň.

8. Colors of the Wind (Pocahontas)

Pieseň z animovaného filmu Pocahontas (1995) spieva americká herečka a speváčka Judy Kuhn. Hudbu zložil Alan Menken. Pieseň v sebe nesie silné ekologické posolstvo. Pocahontas počas nej ukazuje Johnovi Smithovi spôsob života jej ľudu, ktorý rešpektuje a uctieva prírodu. Pieseň získala Oscara a dostala sa aj do prvej desiatky rebríčka Billboard Hot 100.

https://youtu.be/E84L5bNIxkU

 

Ktorá pieseň vo vás vyvolá nostalgické spomienky na detstvo? Máte radi disneyovky alebo preferujete slovenské a české rozprávky?

 

Zdroj: thisisinsider.com, csfd.cz, wikipedia.org 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Poloplný alebo poloprázdny? To, aký pohár vidíte, o vás prezradí nielen to, či ste optimista

Odporúčame: