Poznáte spôsob, ako sa zbaviť bolesti po intenzívnom tréningu?

Fyzická aktivita je pre naše telo prospešná. Pravidelné športové aktivity zlepšujú pohodu, kvalitu života, zrýchľujú metabolizmus, pomáhajú udržiavať pružnosť a pohyblivosť tela, podporujú rast svalov a zvyšujú vytrvalosť.


Všetky tieto pozitívne aspekty sú však trochu zatienené jedným nepríjemným vedľajším účinkom športového tréningu: bolesťou svalov rôznych intenzít. Syndróm bolesti sa najčastejšie vyskytuje u začiatočníkov po prvých sériách cvičenia, no stretne sa s ňou aj nejeden skúsený športovec. A niekedy nemusíte ani športovať, aby ste po vykonávaní fyzicky náročnej aktivity pocítili na svojom tele účinky nepríjemnej „svalovice“.

Ako si v takomto prípade pomôcť? Dá sa vôbec niečo s tuto bolesťou robiť, alebo ju musíme „pretrpieť“? Určite nie, pretože existuje niekoľko účinných metód, ktoré vám umožňujú bolesť postupne odstrániť.

Horúci kúpeľ alebo sauna

Áno, sauna vám s bolesťou svalov určite pomôže! Počas pobytu v saune sa rozširujú krvné cievy, čo zvyšuje objem krvi vo svalovom tkanive, podporuje odstraňovanie toxínov a urýchľuje proces regenerácie.

Zdroj: Pexels

Súčasná termoterapia má však spôsobov a metód ošetrenia tela viacero, záleží len na vás, ktorý z nich si vyberiete.

Správna výživa a spánok

Sú mimoriadne dôležité pre obnovu svalového tkaniva. Po náročnom tréningu sú proteíny a uhľohydráty, ktoré sa vďaka nim lepšie tvoria, pre vaše svaly životne dôležité. Dodávajú telu aminokyseliny potrebné na rýchle hojenie a druhé poskytujú svalom glykogén.

Pitie najmenej dvoch litrov vody denne pomáha vylučovať toxíny z tela a eliminuje dehydratáciu, ktorá vedie k únave svalov. Nezabudnite na odpočinok a dodržiavajte režim, skúste ísť do postele skôr a spať najmenej 8 hodín. Zdravý a úplný spánok vám pomôže znovu získať silu a pripraviť sa na nové cvičenia.

Relaxačná masáž

Rovnako ako komplexná vodoliečba, aj masáž je veľmi efektívny spôsob, ako sa zbaviť bolesti. Odstraňuje svalové napätie, urýchľuje prietok lymfy, zvyšuje pružnosť svalov a zbavuje ich stuhnutosti.

Teplo je nevyhnutný prvok akéhokoľvek tréningu, ktorý znižuje riziko zranení, zahrieva svaly, znižuje ich tuhnutie a chráni športovca pred objavením sa bolesti po cvičení. Preto si ho po náročnej fyzickej aktivite doprajte v správnej miere a forme ktorá vám najviac vyhovuje a uvidíte, že to zaberie.

You don't have permission to register