Search
Close this search box.

Poznáte spôsob, ako sa zbaviť bolesti po intenzívnom tréningu?

Fyzická aktivita je pre naše telo prospešná. Pravidelné športové aktivity zlepšujú pohodu, kvalitu života, zrýchľujú metabolizmus, pomáhajú udržiavať pružnosť a pohyblivosť tela, podporujú rast svalov a zvyšujú vytrvalosť.


Všetky tieto pozitívne aspekty sú však trochu zatienené jedným nepríjemným vedľajším účinkom športového tréningu: bolesťou svalov rôznych intenzít. Syndróm bolesti sa najčastejšie vyskytuje u začiatočníkov po prvých sériách cvičenia, no stretne sa s ňou aj nejeden skúsený športovec. A niekedy nemusíte ani športovať, aby ste po vykonávaní fyzicky náročnej aktivity pocítili na svojom tele účinky nepríjemnej „svalovice“.

Ako si v takomto prípade pomôcť? Dá sa vôbec niečo s tuto bolesťou robiť, alebo ju musíme „pretrpieť“? Určite nie, pretože existuje niekoľko účinných metód, ktoré vám umožňujú bolesť postupne odstrániť.

Horúci kúpeľ alebo sauna

Áno, sauna vám s bolesťou svalov určite pomôže! Počas pobytu v saune sa rozširujú krvné cievy, čo zvyšuje objem krvi vo svalovom tkanive, podporuje odstraňovanie toxínov a urýchľuje proces regenerácie.

Zdroj: Pexels

Súčasná termoterapia má však spôsobov a metód ošetrenia tela viacero, záleží len na vás, ktorý z nich si vyberiete.

Správna výživa a spánok

Sú mimoriadne dôležité pre obnovu svalového tkaniva. Po náročnom tréningu sú proteíny a uhľohydráty, ktoré sa vďaka nim lepšie tvoria, pre vaše svaly životne dôležité. Dodávajú telu aminokyseliny potrebné na rýchle hojenie a druhé poskytujú svalom glykogén.

Pitie najmenej dvoch litrov vody denne pomáha vylučovať toxíny z tela a eliminuje dehydratáciu, ktorá vedie k únave svalov. Nezabudnite na odpočinok a dodržiavajte režim, skúste ísť do postele skôr a spať najmenej 8 hodín. Zdravý a úplný spánok vám pomôže znovu získať silu a pripraviť sa na nové cvičenia.

Relaxačná masáž

Rovnako ako komplexná vodoliečba, aj masáž je veľmi efektívny spôsob, ako sa zbaviť bolesti. Odstraňuje svalové napätie, urýchľuje prietok lymfy, zvyšuje pružnosť svalov a zbavuje ich stuhnutosti.

Teplo je nevyhnutný prvok akéhokoľvek tréningu, ktorý znižuje riziko zranení, zahrieva svaly, znižuje ich tuhnutie a chráni športovca pred objavením sa bolesti po cvičení. Preto si ho po náročnej fyzickej aktivite doprajte v správnej miere a forme ktorá vám najviac vyhovuje a uvidíte, že to zaberie.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: