Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Prvý 3D priechod pre chodcov už máme aj na Slovensku. Chce zabrániť dopravným nehodám

Nápad, ktorý síce nevznikol na Slovensku, ale stihol sa už osvedčiť aj v praxi. Nový priechod pre chodcov, ktorý vznikol na Kysuciach, má prispieť predovšetkým k redukcii dopravných nehôd, resp. k zvýšeniu ostražitosti vodičov pred priechodmi pre chodcov. 


Skvelý nápad sa zrodil u dvojice architektov – Františeka Radačovského a Mateja Babuliaka, ktorí sa rozhodli, že v Čadci, v blízkosti základnej školy, namaľujú priechod pre chodcov s použitím 3D efektu. Ide o prvý priechod tohto druhu na Slovensku.

Vodičom sa tak naskytne pohľad na vystupujúce obdĺžniky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako prekážky na ceste. Avšak v skutočnosti je to len vizuálny klam. Architekti museli správne zvoliť a namiešať farby, aby sa efekt okamžite dostavil. Prostredníctvom internetu získali množstvo cenných informácií, ktoré im pomohli pri realizácii tohto projektu. Pustili sa do toho a za 2 dni bol priechod na svete.

Zdroj: nasekysuce.sk

„Projekt nemusí byť nákladný, aby oslovil verejnosť. Objavil som fotografiu podobného priechodu, ktorý je v Indii. Dali sme dohromady tím ľudí, ktorý sa zhostil realizácie tejto myšlienky. Podarilo sa to nad očakávanie a som presvedčený o tom, že my Čadčania máme byť naozaj na čo hrdí,“ uviedol Ing. Milan Gura, primátor mesta Čadca.

Keďže sa tento originálny 3D priechod pre chodcov v Čadci naozaj osvedčil, je dosť možné, že podobný typ priechodov sa v budúcnosti vyskytne na viacerých miestach.

Zdroj: zilinak.sk, mestocadca.sk

Zdroj titulnej fotografie: mestocadca.sk

You don't have permission to register