Prvý 3D priechod pre chodcov už máme aj na Slovensku. Chce zabrániť dopravným nehodám

Nápad, ktorý síce nevznikol na Slovensku, ale stihol sa už osvedčiť aj v praxi. Nový priechod pre chodcov, ktorý vznikol na Kysuciach, má prispieť predovšetkým k redukcii dopravných nehôd, resp. k zvýšeniu ostražitosti vodičov pred priechodmi pre chodcov. 


Skvelý nápad sa zrodil u dvojice architektov – Františeka Radačovského a Mateja Babuliaka, ktorí sa rozhodli, že v Čadci, v blízkosti základnej školy, namaľujú priechod pre chodcov s použitím 3D efektu. Ide o prvý priechod tohto druhu na Slovensku.

Vodičom sa tak naskytne pohľad na vystupujúce obdĺžniky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako prekážky na ceste. Avšak v skutočnosti je to len vizuálny klam. Architekti museli správne zvoliť a namiešať farby, aby sa efekt okamžite dostavil. Prostredníctvom internetu získali množstvo cenných informácií, ktoré im pomohli pri realizácii tohto projektu. Pustili sa do toho a za 2 dni bol priechod na svete.

Zdroj: nasekysuce.sk

„Projekt nemusí byť nákladný, aby oslovil verejnosť. Objavil som fotografiu podobného priechodu, ktorý je v Indii. Dali sme dohromady tím ľudí, ktorý sa zhostil realizácie tejto myšlienky. Podarilo sa to nad očakávanie a som presvedčený o tom, že my Čadčania máme byť naozaj na čo hrdí,“ uviedol Ing. Milan Gura, primátor mesta Čadca.

Keďže sa tento originálny 3D priechod pre chodcov v Čadci naozaj osvedčil, je dosť možné, že podobný typ priechodov sa v budúcnosti vyskytne na viacerých miestach.

Zdroj: zilinak.sk, mestocadca.sk

Zdroj titulnej fotografie: mestocadca.sk

You don't have permission to register