Search
Close this search box.

Stredné Slovensko láka turistov jedinečným mostom, ktorý je unikátom v celej strednej Európe

Kedysi sa nad riekou nachádzal len lanový most, ktorý slúžil deťom na hranie. Hoci bol počas vojny zničený, v roku 1968 sa podarilo niečo úžasné. „Pôvodný most bol zničený cez vojnu, potom ho nahradila lávka na lanách, ktorá tiež nevydržala. Koncom 60. rokov nejakí chlapíci vybavili od železníc vyradený starý vagón a nechali ho sem dotiahnuť,“ uviedol pre portál Pravda Jozef Ždánsky, ktorý stojí za myšlienkou obnovy vagóna.

Dodnes nie je úplne jasné, ako sa podarilo vozeň premiestniť práve na toto miesto. Predsa len nejde o ľahkú záležitosť a železničná stanica je vzdialená cca. 100 metrov. Nech už sa to vtedajším aktivistom podarilo akokoľvek, viditeľná preliačina na boku vagóna svedčí o tom, že sa počas premiestňovania prevrátil.

https://www.instagram.com/p/BhrV48njHfG/?taken-at=242756825

Cestu do práce, či školy, si ním v tých časoch skracovali deti i dospelí. Občas ním prechádzali aj autá. Po polstoročí však vagón schátral a deravá podlaha, či rôzne porasty, ktorými zarástol, sa postarali o to, že sa mu ľudia radšej vyhýbali.Na toto obdobie si spomína viacero rodákov z tejto oblasti. Všetci sa však zhodli na jednom. Bola by škoda, keby bol vagón jednoducho premiestnený do šrotu. A tak sa pustili do jeho dobrovoľnej rekonštrukcie. Opravila sa podlaha, vagón dostal nový náter zelenej farby a zveľadilo sa aj okolie. V súčasnosti je veľkým lákadlom pre turistov.

A akú úlohu mal tento vozeň na koľajniciach? ,,Bol to osobný vozeň, z ktorého odstránili sedadlá aj okná, aby mohol slúžiť ako most. Zaujímavý je aj tým, že v ňom nie je nijaký zvar. Dávali ho dokopy nitmi ako lode,“ vysvetľuje Ždánsky.

https://www.instagram.com/p/BlXmsAaHZWE/?taken-at=242756825

„Vagónový most“ je nepochybne netypickou atrakciou, ktorú inde na Slovensku nenájdete. Taktiež možno povedať, že je jediný svojho druhu v strednej Európe. Hoci podobná pamiatka sa nachádza v gruzínskom meste Akhalkalaki vo východnej Európe, most nespája žiadne obývateľné časti a je neprejazdný kvôli chýbajúcej podlahe.

Zdroj: pravda.sk, sme.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: