Search
Close this search box.

Rami Malek to dokázal. Pozrite si víťazov a porazených z tohtoročných Oscarov

Tohtoročné Oscary už stihli dostať niekoľko prívlastkov. Niektorí kritici ich dokonca prekrstili na „Borescars“. Odovzdávanie bolo politicky korektné, a tým pádom aj trochu nudné. Galavečer nemal moderátora a mnohé z kategórií vyhrali dopredu avizovaní favoriti.

Najvzrušujúcejším momentom bol pravdepodobne duet Shallow v podaní Lady Gaga a Bradleyho Coopera. Chémia medzi hlavnými predstaviteľmi filmu Zrodila sa hviezda bola skutočne hmatateľná. 

https://youtu.be/xVx-zvCjUZU

V hlavnej kategórii zabodovala dráma Zelená kniha, ktorá sa odohráva na americkom juhu 60. rokov a rieši pálčivú tému rasizmu, ktorá je aktuálna aj dnes. Film získal cenu aj za najlepší pôvodný scenár a herca vo vedľajšej úlohe. Pre herca Mahershala Aliho to bol už druhý oscarový zárez, prvú sošku dostal od akadémie v roku 2017 za film Moonlight. „Je to o tom, aby sme sa milovali napriek našim rozdielom, a aby sme pochopili, že sme všetci takí istí ľudia,“ povedal režisér Peter Farrelly vo svojej ďakovnej reči. 

Ďalším veľkým víťazom sa stal 37-ročný Rami Malek. Za stvárnenie Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody sa mu napokon podarilo získať aj to najcennejšie ocenenie. Vo svojej ďakovnej reči ďakoval nielen svojej mame a rodine, ale aj otcovi, ktorý sa jeho úspechu nedožil.

Zdroj: YouTube

Film Bohemian Rhapsody získal aj Oscara za najlepší strih, mixáž zvuku a strih zvuku. Až 4 Oscary robia z Bohemian Rhapsody jedného z najväčších víťazov tohtoročného odovzdávania cien akadémie. 

Veľkým prekvapením bolo víťazstvo Olivie Colman v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Svojím výkonom vo filme Favoritka zatienila aj večnú smoliarku Glenn Close, ktorá nepremenila už svoju 7. nomináciu. 

Oscara za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Regina King. Jej herecký koncert si môžete vychutnať vo filme „If Beale Street Could Talk“. 

Čiernobiely film Roma, v ktorom režisér Alfonso Cuarón pôsobivo stvárnil svoje detstvo, získal tri sošky. Stal sa najlepším zahraničným filmom a získal Oscara za kameru a réžiu. Alfonso Cuarón si cenu za réžiu prebral symbolicky z rúk Guillerma del Tora, ktorý získal Oscara za réžiu v roku 2018 za film Podoba vody.Mexickým filmárom sa v poslednej dobe darí natáčať skutočne výnimočné filmy. Za posledných šesť rokov ovládli kategóriu najlepšia réžia až päťkrát práve filmári z Mexika. V roku 2015 a 2016 získal Oscara Alejandro Gonzalez Iñárritu (Birdman, Revenant), v roku 2014 Alfonso Cuarón za sci-fi Gravitácia a v roku 2018 už spomínaný del Toro za Podobu vody.  

Zdroj: Marvel

Troch Oscarov získal aj komiksový Čierny Panter. Sošku získal v kategórii najlepšia hudba, najlepšia výprava a najlepšie kostýmy.  

Oscara za najlepšiu filmovú pieseň si odniesli Lady Gaga a Bradley Cooper za hit Shallow. Ich spoločné vystúpenie patrilo k vrcholom 91. ročníka odovzdávania cien akadémie. 

Najlepší film: Zelená kniha
Réžia: Alfonso Cuarón
Herec v hlavnej úlohe: Rami Malek
Herečka v hlavnej úlohe: Olivia Colman
Film v cudzom jazyku: Roma
Herec vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali
Herečka vo vedľajšej úlohe: Regina King
Pôvodná hudba: Ludwig Göransson (Čierny panter)
Pôvodná pieseň: Shallow (Zrodila sa hviezda – Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt)
Pôvodný scenár: Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly (Zelená kniha)
Adaptovaný scenár: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee (BlacKkKlansman)
Krátky film: Skin
Animovaný celovečerný film: Spider-Man: Paralelné svety
Animovaný krátky film: Bao
Celovečerný dokument: Free Solo
Krátkometrážny dokument: Period. End of Sentence.
Kamera: Alfonso Cuarón (Roma)
Strih: John Ottman (Bohemian Rhapsody)
Výprava: Hannah Beachlerová, Jay Hart (Čierny panter)
Návrh kostýmov: Ruth Carterová (Čierny panter)
Masky: Greg Cannom, Kate Biscoeová, Patricia Dehaneyová (Vice)
Vizuálne efekty: Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J. D. Schwalm (Prvý človek)
Strih zvuku: John Warhurst, Nina Hartstoneová (Bohemian Rhapsody)
Mixáž zvuku: Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali (Bohemian Rhapsody)

Zdroj: Ladbible, The Guardian, YouTube

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: