Search
Close this search box.

RTVS odvysiela premiéru najkontroverznejšieho dokumentu posledných rokov Skutok sa stal

Príbeh troch kamarátov Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha o tom, ako to bolo naozaj s únosom prezidentovho syna, vraždou Remiáša a kauzou Technopol. Aj o tom, čo s tým má Marián Kočner. 


RTVS uvedie v televíznej premiére jeden z najlepších a najkontroverznejších dokumentárnych filmov posledných rokov Skutok sa stal. Diváci ho uvidia v stredu 29. apríla o 21:05 na Dvojke.

„Skutok sa stal nás vracia do temných 90. rokov mečiarizmu, únosov a výbuchov áut. Predtým ako si páchatelia ekonomickej kriminality navliekli biele goliere, bolo Slovensko čiernou dierou Európy, kde bolo možné v spolupráci s tajnou službou uniesť prezidentovho syna a objednať si vraždu svedka únosu.

Dokument cez príbeh troch hrdinov (či antihrdinov) Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha odhaľuje mozaiku vzťahov a udalostí, ktoré hýbu našou spoločnosťou dodnes,“  poznamenal šéfdramaturg dokumentárnej tvorby RTVS Ondrej Starinský.

Zdroj: RTVS

Minulosť prepojená s prítomnosťou

Film sa zaoberá politickými zločinmi spáchanými v novovzniknutej Slovenskej republike v 90. rokoch minulého storočia, ktoré neboli nikdy potrestané – únos prezidentovho syna, vražda Róberta Remiáša a kauza Technopol.

Príbeh je rozprávaný prostredníctvom troch zúčastnených postáv – obete vraždy, svedka únosu prezidentovho syna a vtedy mladého investigatívneho novinára. Divák vidí, ako sa zapletú do vysokej politickej aféry a sledujú z retrospektívneho pohľadu, ako sa ich životy, postavy a motivácie vyvíjali.

„Jedného dňa počas natáčania mi Oskar Fegyveres poradil, aby som namiesto tejto ťažkej politickej témy spravila dokument o púpave. V tom čase to znelo smiešne, ale do tohto nápadu som sa zamilovala. Je aj politickým dokumentom o púpavách.

Práve púpava sa neskôr stala pre mňa veľkou metaforou pre všetky politické zločiny, ktoré sa šíria po krajine ako semená púpavy,“ opísala režisérka Barbora Berezňáková, ktorá je presvedčená o tom, že precedens nepotrestaného trestného činu sa voľne šíri krajinou a robí zo všetkých obete systému. Film sa preto snaží nielen vyšetrovať zločiny z minulosti, ale aj poukázať na to, do akej miery sú tieto udalosti prepojené s prítomnosťou.

Film získal ocenenie Cinematik.doc na 14. ročníku medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany 2019 ako najlepší dokumentárny film.

Zdroj: TS

Zdroj titulnej fotografie: RTVS

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Odtlačky, ktoré zanechal Neil Armstrong na Mesiaci, sa nezhodujú s jeho čižmou. Svetom otriasa ďalšia konšpirácia
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému

Odporúčame: