Search
Close this search box.

Skutočne existujú: 9 nádherných miest, ktorými sa inšpirovali svetoznáme animované rozprávky

V každej krajine sveta sú miesta, nad ktorých krásou sa vám zatají dych. Niektoré navštevujú milióny turistov, iné sú stále nedotknuté ľudskou rukou. Mnohé z nich inšpirovali umelcov natoľko, že ich zvečnili v rôznych dielach, či už filmových, literárnych alebo výtvarných.

 

Portál brightside.me zozbieral krásne miesta, ktoré inšpirovali tvorcov známych animovaných rozprávok. 

 

1. Kráska a zviera

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

Zoznámte sa s Alsaskom, francúzskym regiónom, ktorý je známy svojimi malebnými dedinkami. Autorkou knižnej predlohy animovaného filmu Kráska a zviera je francúzska autorka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, ktorá žila v 18. storočí. Príbeh zasadila do malého provinčného francúzskeho mestečka. Producenti rozprávky rešpektovali jej výber, a preto sa rozhodli hľadať inšpiráciu tiež vo Francúzsku. Vybrali si pôvabné mestečká Colmar a Eguisheim, ktoré sa stali predlohou pre Bellino rodisko.

2. Moana

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

John Muske, jeden z režisérov Moany, našiel inšpiráciu pre svoj príbeh v knihe, ktorá opisovala polynézskeho mytologického hrdinu Māuiho. Rozhodol sa precestovať nádherné ostrovy v južnom Pacifiku a zistiť čo najviac o živote, kultúre a tradíciách ich obyvateľov. Navštívil ostrovy Fiji, Samoa, Tahiti a mnohé ďalšie, ktoré sa napokon stali predobrazom fiktívneho ostrova Motunui, na ktorom žije hlavná hrdinka Moana.3. Neskrotná

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

Príbeh rebelky Meridy sa odohráva na Škótskej vysočine, v hustých lesoch, ktoré priam dýchajú mágiou. Ako uviedol portál visitscotland.com, Meridin domov je inšpirovaný stredovekým hradom Dunnottar, ktorý leží v zajatí nekonečných hôr. „Pixarovka“ Neskrotná veľmi dobre pracuje práve s mytológiou a kultúrou Škótska, samozrejmosťou sú strelecké súťaže, škótsky prízvuk, ale napríklad aj bludičky, ktoré pochádzajú z miestnych legiend.

4. Ľadové kráľovstvo

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

Ľadové kráľovstvo je inšpirované rozprávkou dánskeho autora Hansa Christiana Andersena – Snehová kráľovná. Je preto prirodzené, že jeden z tvorcov, Michael Giaimo, sa vybral hľadať inšpiráciu do Škandinávie. Okúzlili ho nórske vidiecke mestečká, ležiace na pobreží fjordov. V Ľadovom kráľovstve nájdete množstvo vecí typických pre škandinávske krajiny, od prírodných scenérií, cez drevené kostolíky a tehlové domčeky, až po textilné vzory.

5. Popoluška

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

Jeden z najikonickejších disneyovských zámkov je inšpirovaný hradom Neuschwanstein, ktorý leží v južnom Nemecku, neďaleko rakúskych hraníc. Kedysi v ňom sídlil kráľ Ľudovít II. Bavorský. Štíhle vežičky, snehobiela fasáda a malebné lesy. To všetko inšpirovalo Herberta Rymana, ktorý je dizajnérom Popoluškinho zámku.

Vernú kópiu zámku, v ktorom žil Popoluškin vyvolený, nájdete aj v Disneylande. Tvorcovia Popolušky neboli jediní, ktorí sa nechali inšpirovať týmto majestátnym nemeckým zámkom. Jeho animovanú obmenu ste mohli vidieť aj v Šípovej Ruženke a v logu spoločnosti Disney.

6. Mulan

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

Na chvíľu opustíme Európu a zavítame do ďalekej Číny. Disneyovská rozprávka o odvážnej Mulan je inšpirovaná čínskou ľudovou legendou s názvom „Balada o Hua Mulan“. Datuje sa do 5. alebo 6. storočia nášho letopočtu. Vtedy v Číne vládla dynastia Ming, respektíve dynastia Qing. Vo filme nájdete pamiatky, ktoré boli postavené už v týchto dávnejších časoch. Napríklad Zakázané mesto v Pekingu alebo Veľký čínsky múr.

7. Malá morská víla

Zdroj: Disney / Depositphotos.com

Vitajte vo Švajčiarsku, konkrétne v zámku Chillon. Tento stredoveký hrad leží na brehu jazera Ženeva a turisti ho skutočne milujú. Podľa portálu swissinfo.ch, ho ročne navštívi viac než 400 000 ľudí. Možno v ňom vydajachtivé dámy hľadajú svojho princa Erica.V Disneyovskej rozprávke Malá morská víla nájdete veľmi podobný zámok. Býva v ňom práve krásny princ Eric, ktorý morskej víle Ariel ukradne srdce. Široké veže, úzke okná a voda siahajúca takmer až k bránam. To sú body, v ktorých sa rozprávkový a skutočný hrad na seba podobajú. 

8. Aladin

Zdroj: Disney / Wikimedia

Aladin je inšpirovaný Rozprávkami tisíc a jednej noci, ktoré majú pôvod na Blízkom východe. Princezná Jasmína žije vo fiktívnom meste Agrabah, nad ktorým sa vypína nádherný palác. Jeho podoba s indickým Tádž Mahalom je neodškriepiteľná. India síce nepatrí k štátom Blízkeho východu, ale v časoch, keď bol Tádž Mahal postavený, bol islam oficiálnym indickým náboženstvom. Táto skutočnosť sa preniesla aj do architektúry mnohých tunajších budov.

9. Pinocchio

Zdroj: Disney / Instagram – franco_gardiman

Malebné zákutia, úzke kamenné uličky a malé domčeky. Tak vyzerajú mnohé talianske mestečká. V jednom z nich, konkrétne v mestečku Collodi, sa odohráva aj dej knihy pre deti s názvom Pinocchiove dobrodružstvá, ktorej autorom je Carlo Lorenzini. Práve táto kniha sa aj neskôr stala predlohou pre známu disneyovskú rozprávku Pinocchio.

Zdroj: brightside.me, visitscotland.com, swissinfo.ch

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: