Search
Close this search box.

Ryžové terasy v Číne či vodopády ako z inej planéty. 8 rozprávkových dediniek, z ktorých ostanete v nemom úžase

Slovensko má množstvo čarovných dediniek, kde na okamih môžete odložiť všetky starosti. Svet za nami v ničom nezaostáva. Miesta, kde čas akoby plynul pomalšie, nájdete snáď v každej krajine.

 

Portál brightside.me priniesol zaujímavé tipy na 8 magických miest, kde sa akoby zastavil čas.

1. Simiane-La-Rotonde, Francúzsko

Zdroj: Avignon et Provence

Táto dedinka v Provensálsku spĺňa všetky požiadavky pre dokonalý relax. Modrá obloha, nekonečné levanduľové polia, majestátne Alpy, úžasné stredomorské jedlo a potoky vína. Dedinka má 568 obyvateľov a nachádza sa v juhovýchodnom Francúzsku. Svoj názov získala podľa rotundy, ktorá stojí v jej centre.2. Plávajúce ostrovy na jazere Titicaca, Bolívia, Peru

Zdroj: Peru Dream Travel

Na hraniciach Bolívie a Peru, na jazere Titicaca, žije kmeň nazývaný Uru. Ľudia z tohto kmeňa si však nestavajú bežné domy z hliny či dreva, namiesto toho žijú na lodiach. Ich dedinku tvorí 42 plávajúcich ostrovov, ktoré sú vyrobené z trstiny. Vyrábajú ich ľudia z kmeňa. Ten istý materiál využívajú aj na výrobu člnov, na ktorých brázdia vody jazera a lovia ryby. Kmeň Uru žije ďaleko od civilizácie, napriek tomu sú na niektorých ostrovoch pripevnené solárne panely, vďaka ktorým môžu obyvatelia sledovať televíziu.

3. Alberobello, Taliansko

https://www.instagram.com/p/Bun8gYPlZZF/?utm_source=ig_web_copy_link

Tieto rozprávkové domčeky sa nazývajú Trulli a sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Údajne vznikli preto, aby sa ich obyvatelia vyhli plateniu daní. Tie sa totiž platili za každý dokončený dom. Domčeky Trulli však nie sú celkom dokončené – ich strecha sa dala v prípade kráľovskej daňovej kontroly rýchlo rozobrať. Pri stavbe strechy sa nevyužívala malta a kamene sú na seba len poukladané, nie pozliepané. V dedinke Alberobello nájdete až 1 400 takýchto stavieb.

4. Longji ryžové terasy, Čína

Zdroj: Depositphotos

Tieto terasovité polia sú miestnymi považované za najkrajšie v celej Číne. Vznikli v 12. storočí a slúžili na pestovanie ryže. Upraviť kopcovitý terén, aby bol vhodný na pestovanie ryže, nebolo vôbec jednoduché. Miestni však nemali na výber, ak chceli uživiť svoje rodiny. Lokálni obyvatelia nazývajú tieto polia aj „Terasy dračej chrbtice“. Celkom výstižný názov.

5. Giethoorn, Holandsko

https://www.instagram.com/p/BvEetgdnLcv/?utm_source=ig_web_copy_link

Táto čarovná dedinka získala výstižnú prezývku „Malé Benátky“. Ako uvádza portál giethoorntourism.com, do Giethoornu sa autom nedostanete – je totiž postavený v centre vodných kanálov Overijssel, ktoré majú dĺžku 90 kilometrov. V dedinke nájdete množstvo mostov, ktoré spájajú jednotlivé ostrovčeky. Ak vám nebudú stačiť, k susedom sa dostanete jedine člnom.6. Bibury, Veľká Británia

https://www.instagram.com/p/BvDUmS4BSpB/?utm_source=ig_web_copy_link

Anglická dedinka Bibury skutočne vyzerá, akoby zaspala v čase. Založená bola v 11. storočí, a tých bezmála tisíc rokov skutočne cítiť. V jej kľukatých uličkách nenájdete takmer žiadne autá. Bibury priťahuje aj filmárov. Natáčal sa tu film Denník Bridget Jonesovej, ale aj seriál Slečna Marplová.

7. Reine, Nórsko

Zdroj: Depositphotos

Rybárska dedinka Reine leží na ostrovoch Lofoten, ktoré patria Nórsku. Trvalý pobyt v nej má len asi 350 ľudí. Leží na úpätí hôr, na skalách, ktoré obmýva voda priezračného fjordu. Toto miesto milujú fotografi z celého sveta. Reine sa stalo jedným zo symbolov Nórska, nájdete ho na mnohých pohľadniciach a v brožúrach.

8. Gásadalur, Faerské ostrovy, Dánsko

Usadlosť Gásadalur bývala ešte donedávna jedným z najizolovanejších miest Európy, informuje portál iamaileen.com. Dostať sa sem dalo iba loďou, helikoptérou alebo po vlastných. Prekonať ste však museli 700-metrovú horu. Aj preto tu v roku 2002 žilo len 16 ľudí. V roku 2004 však bol popod horu vykopaný tunel a na toto krásne, Bohom zabudnuté miesto, sa dá v súčasnosti dostať už aj autom.

https://www.instagram.com/p/BkkksWSlO0r/?utm_source=ig_web_copy_link

Zvýšil sa aj počet obyvateľov, momentálne tu žije závratných 18 ľudí. Okrem absolútneho pokoja a izolácie si miestni môžu užívať aj vodopád Mulafossur, ktorý padá z útesu priamo do malého zálivu.

Zdroj: giethoorntourism.com, italiantours.com.au, iamaileen.com, brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: