Search
Close this search box.

Slovenská spisovateľka Baja Dolce: Vydať knihu bol pre mňa sen, ktorý sa stal skutočnosťou (rozhovor)

1. Baja, pre Slovákov si zatiaľ nie tak celkom známa spisovateľka a blogerka, ktorá práve vydala svoju prvú knihu. Mohla by si sa nám predstaviť trošku viac?

Takže, volám sa Barbora, ale roky ma moje okolie pozná pod prezývkou Baja. Som dieťa nežnej revolúcie, a to takmer doslova. Narodila som sa len štyri dni pred ňou. Čítam a píšem približne od svojich trinástich rokov, kedy som pomáhala v školskom časopise. V puberte som si založila svoj prvý blog, kde som písala amatérske články, prekladala zahraničné články a tvorila svoje prvé pokusy o poviedky, básne, či krátke romány. Vždy ma to akosi k písaniu ťahalo a vydať knihu bol pre mňa sen, ktorý sa stal skutočnosťou.

Zdroj: Baja Dolce

2. Vždy bola hlavnou myšlienkou v tvojich poviedkach a románoch láska alebo si skúšala písať aj o niečom inom?

Keďže som nádejná romantička, tak sa venujem hlavne tomuto žánru. Okrem lásky sa však v mojich príbehoch vyskytuje aj nádych reality, zrady, občas i trochu drámy a fantasy prvkov. Vždy sa však snažím o hlbší význam, ktorý v sebe každý môj román nesie, pretože bez neho by to pre mňa nebolo ono.

3. Svoj knižný debut Placebo On si najprv písala na online platforme Wattpad, kde zožal veľký úspech. Čakala si také dobré ohlasy?

Toto bolo trošku inak. Placebo On som písala najprv s cieľom knižného vydania. Prvý príbeh sa mi písal najťažšie a trvalo to rok a pol. Potom som ho posielala do vydavateľstiev. Niektoré ani neodpísali a tie, ktoré áno, ma odbili, že príbeh nie je zo slovenského prostredia a majú plný edičný plán. Keď som rezignovala, kamarátka mi povedala o stránke Wattpad. Predtým som o ničom takom nepočula, pretože som sa zameriavala skôr na knižnú publikáciu, ako na zverejňovanie príbehov online. Lenže nakoniec ma celý koncept zaujal a dnes som veľmi rada, že som sa na to dala.

Zdroj: Baja Dolce

Asi tri mesiace po mojom vstupe do tejto sféry mi došiel e-mail z vydavateľstva ArtFloyd, že ich príbeh Placebo On natoľko zaujal, že by ho veľmi radi vydali, i keď majú na tento rok plný edičný plán. Už to potom šlo ruka v ruke. A či som čakala taký úspech? Vôbec nie! Stále ma to prekvapuje a je to skvelý pocit.

4. Odkiaľ si čerpala inšpiráciu na písanie? Bojovala si aj so spisovateľským blokom?

Inšpiráciu čerpám zo života, či už môjho, alebo mojich blízkych, potom samozrejme z kníh, filmov, hudby a v poslednej dobe veľmi často zo snov. So spisovateľským blokom som ešte nemala našťastie tú česť, ale niekedy, keď píšem o ťažkých témach, mi písanie dá poriadne zabrať. Asi preto, aby som v príbehu niečo nepokazila a napísala danú tému s citom, ktorý si zaslúži.5. Teraz nahliadneme trošku do súkromia. Z Instagramu vieme, že si vydatá a s manželom ste zohratá dvojica. Nachádzaš v ňom pri písaní oporu?

Samozrejme. Môj manžel sa môjmu snu nikdy nesmial a veril mi, že to zvládnem i keď som nemala napísaný ani riadok. Vždy mi tvrdil, že on cíti, že sa mi to podarí. Stál pri mne aj keď sa to občas so mnou nedalo vydržať, napríklad keď som písala tie chúlostivejšie pasáže. Rešpektoval, že občas potrebujem byť sama a jednoducho len existovať vo svojej realite a písať. Dokonca mi pomáhal aj s domácimi prácami, aby som toho mala menej a mohla sa venovať knihám. Jemu patrí moje najväčšie ĎAKUJEM.

6. Tak to máš naozaj zlatého manžela. Čítal aj on Placebo?

Áno a hneď toho najzlatšieho. Zbožňujem ho. Moje knihy však nečítal. On celkovo knihy vôbec nečíta, čiže to neberiem osobne. Chcel však vedieť, o čom som písala, a tak som mu celý príbeh vyrozprávala. Vyzeral, že ho to naozaj zaujalo, aj keď žánrovo má radšej typicky mužské témy ako je politika, mafia a „strieľačky do hlavy“ – ako to on nazýva. Takisto si so mnou často číta správy alebo recenzie od čitateľov a teší sa so mnou.

7. Na budúci rok plánuješ vydať Placebo Ja a Placebo My. Bude sa konať krst kníh?

Placebo Ja plánujeme vydať pred letom a Placebo My zase budúci rok pred Vianocami. Moje vydavateľstvo krsty nerobí, skôr sa zameriavajú na besedy a verejné čítania. Ale čo sa krstu týka, určite spravím aspoň taký súkromný s blízkymi a možno, ak by bol záujem u čitateľov, tak by som urobila krst aj oficiálny. Všetko ukáže čas.

Zdroj: Baja Dolce

8. Plánuješ po sérii Placebo vydať niečo nové?

Na Wattpad práve publikujem ďalšiu romancu s názvom Horkosladké esencie a naozaj by som bola rada, keby aj tento príbeh raz dostal šancu uzrieť svetlo sveta.

9. Čo odporúčaš ľuďom, ktorí ešte len začínajú písať? Čo majú robiť, aby sa z nich stali úspešní spisovatelia?

Fúha, neviem či som v tomto kompetentná radiť, keďže moja prvá knižka je ešte vrelá z tlačiarne. Jediné, čo môžem, je napísať to, čo som robila ja. Žila som. Vnímala som všetko okolo seba a stretávala som sa s rôznymi typmi ľudí. Veľa som čítala a snažila sa rozširovať slovnú zásobu. Sem tam som od písania upustila a relaxovala som.Vždy sa snažím písať len jeden príbeh a venovať sa mu naplno. Písať viac príbehov naraz považujem za samovraždu. Ak píšem, snažím sa zachovávať reálie, šperkujem detaily a často si študujem k daným témam celé litánie, len aby som vedela opisovať vierohodne. A v podstate všetky tieto veci robím neustále. Človek sa učí celý život a vzlietne vtedy, keď sa nebojí rozprestrieť krídla.

10. A na záver – tvoje 3 najobľúbenejšie knihy? 

Medzi najväčšie knižné srdcovky patrí jednoznačne Jana Eyrová od Charlotte Brontëovej, Malý princ od Exupéryho a Pýcha a predsudok od Austenovej. Ale mojich top knižiek je určite viac a ťažko je vybrať iba tri. Pre správneho milovníka kníh býva zoznam obľúbencov väčšinou dlhočizný.

 

Ďakujeme za rozhovor a do budúcnosti želáme len to dobré! Autorku môžete sledovať na jej Facebookovej stránke, prípadne na Instagrame.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Odporúčame: