Search
Close this search box.

Ste v strese? Vyskúšajte jednoduchý zázračný liek, ktorý má každý z nás na dosah

Autori štúdie vnímajú terapiu v lone prírody ako „prírodné liečivo“, a preto veria, že sa táto bude dať čoskoro aj reálne predpísať.

„Vieme, že čas strávený v prírode redukuje stres. Až doteraz sme však nevedeli, koľko času musíme stráviť vonku a ako často musíme byť v prírode, aby to prinieslo účinok. Tiež sme nevedeli, aký typ kontaktu s prírodou nám prospieva,“ uviedla pre portál goodnewsnetwork.org doktorka MaryCarol Hunter, docentka Michiganskej univerzity, ktorá viedla samotný výskum.

„Naša štúdia dokazuje, že efektívne zníženie hladiny stresového hormónu kortizolu dosiahnete už po 20 až 30 minútach strávených v prírode. Nezáleží na tom, či chodíte, alebo sedíte, dôležité je, aby ste mali z miesta, na ktorom trávite čas, pocit, že ste v prírode.“

Zdroj: Unsplash / David Marcu

Pohladenie pre dušu

Rastúca urbanizácia a život strávený medzi štyrmi stenami s telefónom v ruke, môžu mať negatívny dopad na naše psychické zdravie. Pobyt v lone prírody môže byť veľmi lacným a jednoduchým riešením problémov, ktoré nám prináša doba, v ktorej žijeme.



Docentka Hunter sa so svojím tímom zamerala najmä na to, aby určili, koľko času je potrebné stráviť v prírode, aby sme skutočne pocítili jej blahodárne účinky. Počas 8-týždňového experimentu boli dobrovoľníci požiadaní, aby trávili v prírode minimálne 10 minút, a to 3-krát do týždňa. Hladinu kortizolu im vedci merali každé 2 týždne zo slín. Merania sa uskutočňovali vždy pred pobytom, a následne, aj po pobyte v prírode.

„Dobrovoľníci si mohli vybrať čas, trvanie, aj miesto svojho pobytu v prírode. Mohli si vybrať akékoľvek miesto, na ktorom mali pocit, že sú v prírode. Muselo to však byť cez deň a nemohli si so sebou zobrať nič, čo by im mohlo spôsobovať stres. Nemohli mať so sebou telefón, počítač, knihu a nesmeli sa počas tohto času venovať ani cvičeniu,“ vysvetľuje Hunter.

Zdroj: Unsplash / Lukasz Szmigiel

Stačí naozaj málo

Zo zozbieraných údajov vyplynulo, že už 20 minút strávených v prírode, dokáže výrazne znížiť hladinu kortizolu v tele. V rozpätí 20-30 minút bol pokles najviditeľnejší. Aj počas nasledujúcich minút sa síce hladina kortizolu naďalej znižovala, avšak už nie tak markantne.

Hunter dúfa, že predmetná štúdia bude základom ďalších výskumov v tejto oblasti. Môže to napríklad prispieť k budovaniu parkov uprostred veľkých miest. Výskum totiž jasne dokazuje, aké je dôležité, aby mal každý človek aspoň občas na dosah svoj kúsok prírody.

Zdroj: goodnewsnetwork.org, frontiersin.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: