Search
Close this search box.

Storočné divadlo dostalo novú podobu. Premenili ho na kníhkupectvo, ktoré je snom každého knihomoľa

V meste Barrio Norte v Buenos Aires sa nachádza nádherné kníhkupectvo o rozlohe cca. 1950 m², ktoré spojilo jedinečnú architektúru s láskou ku knihám. Vzniklo premenou storočného divadla a dostalo názov El Ateneo Grand Splendid. Umožní vám teda nielen sa stratiť medzi množstvom kníh, ale pokochať sa aj umením, ktoré vám pohladí dušu. 

zdroj: Wikipedia

Tento architektonický zázrak, kedysi nazývaný Grand Splendid Theatre, bol navrhnutý architektmi Peró a Torres Armengol a otvorený v máji 1919. V divadle s kapacitou 1050 sedadiel sa odohralo viacero zaujímavých predstavení. V neskorých dvadsiatych rokoch sa divadlo premenilo na kino a v roku 1929 premietlo prvý zvukový film v Argentíne.

v roku 2000 sa budova zmenila vďaka architektovi Fernandovi Manzonemu na obrovské kníhkupectvo. Nejde však o strohú premenu. Architektovi sa podarilo dosiahnuť to, že pokiaľ kníhkupectvo navštívite, všade na vás bude dýchať atmosféra bývalého divadla, ktorá vychádza zo zachovanej elegancie a neporušených umeleckých diel.Realizácia premeny sa v každom prípade vyplatila. Už v roku 2007 predalo kníhkupectvo viac ako 700 000 kníh a v roku 2008 ho popredný britský denník The Guardian zaradil na druhé miesto vo svojom rebríčku desiatich najlepších svetových kníhkupectiev. Jeho bránami prejde ročne viac ako jeden milión návštevníkov.

zdroj: Wikipedia
zdroj: Flickr / gi kimura
zdroj: Flickr / Thiago Marra
zdroj: Flickr / Deensel

Zdroj: lifehack.org, wikipedia.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: