Search
Close this search box.

Tatry sa môžu zmeniť na nepoznanie. Investori plánujú masívnu výstavbu, ktorá zasiahne aj do chránených oblastí

Investori dali projektu neškodný, a tak trochu zavádzajúci názov. Optimalizácia horských dopravných zariadení a dopravy. Projekt za vyše 25 miliónov EUR má podľa investorov zlepšiť dopravnú situáciu v okolí Štrbského plesa.

Ambiciózny projekt predstavila 1. Tatranská, akciová spoločnosť približne pred rokom. Výstavba má zahŕňať tri lanové dráhy, ktoré by mali byť schopné prepraviť až šesťtisíc turistov za hodinu, ďalej šesť zjazdoviek, ktoré zasahujú do chránených území, ale aj zasnežovaciu nádrž pri potoku Mlynica, či reštauráciu Koliba-Trigan.

Ohrozené chránené územia

Prvotné nadšenie však strieda fakt, že projekt zasahuje do prísne chránených území Tatranského národného parku, vrátane bezzásahovej zóny v okolí masívu Patria, v ktorom nie je dovolená ani ťažba dreva, tobôž nie výstavba. Realizácia by si vyžiadala rozsiahle zásahy do krajiny s najvyšším stupňom ochrany. Výrub lesov, vyklčovanie kosodreviny a rozsiahle zemné úpravy by zmenili tvár krajiny, ktorú máme podľa zákona chrániť.

Proti projektu sa už ohradila nielen Správa Tatranského národného parku, ale ozývajú sa aj aktivisti. Na internete vznikajú výzvy, aby sa výstavba zastavila. Rozhodnutie, či sa plány realizujú aj napriek odporu aktivistov a verejnosti, bude mať na svojich pleciach Ministerstvo životného prostredia alebo Najvyšší súd.

Výstavba je naďalej otázna

Najvyšší súd dal už v minulom roku stopku podobným snahám. Investor žiadal výnimku pre stavbu lyžiarskych tratí a lanovej dráhy v chránenej Mlynskej a Furkotskej doline. „Musíme sa rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo „lunapark“, ktorým sa TANAP stáva. Tieto dve veci sa na tom istom mieste vylučujú,“ uvádza Najvyšší súd vo svojom stanovisku.Pre rozvoj cestovného ruchu je nevyhnutné, aby sa Tatry menili. Otázkou však zostáva, či investori neprekročia mieru a nezničia to najcennejšie, čo v Tatrách máme. Samotnú prírodu.

Zdroj: Facebook, nsud.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: