Search
Close this search box.

Toto je najrušnejšie letisko na svete. Denne ním prejde viac než 260-tisíc cestujúcich

Určite to všetci dobre poznáte. Chystáte sa na dovolenku, kúpite si letenku a prídete na letisko, kde je rad na check-in alebo check-out dlhší ako celá budova. Nekonečné rady plné nedočkavých cestujúcich a letisko, ktorého zamestnanci sa, napriek všetkému, snažia urobiť maximum pre váš komfort. A čo ak je toto letisko zároveň už po 21-krát po sebe označené za najrušnejšie na svete?


Aj tento rok vydala Medzinárodná rada letísk (Airports Council International) pravidelnú výročnú správu, v ktorej analyzuje premávku na svetových letiskách. Informovala o tom spoločnosť CNN.

Prvenstvo opäť obhájené 

Správa za najrušnejšie letisko na svete označila aj tento rok Medzinárodné letisko Hartsfield-Jackson Atlanta. Letisko, ktoré je známe aj pod skratkou ATL, si svoje prvenstvo drží už od roku 1998. A to určite právom. Denne ním totiž prejde približne 260-tisíc cestujúcich.



Ako ďalej uvádza portál travelandleisure.com, v minulom roku prešlo cez toto letisko viac ako 107 miliónov cestujúcich.  Atlanta si toto prvenstvo drží aj vďaka tomu, že je situovaná ako hlavný spojovací uzol a prístav so vstupom do Severnej Ameriky.

Letisko Hartsfield-Jackson Atlanta; Zdroj: FB / Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport

Ku zásadným zmenám však nedošlo ani na ďalších priečkach. Druhé miesto patrí Medzinárodnému letisku v Pekingu, ktorým ročne prejde cez 100 miliónov cestujúcich. A top trojku uzatvára Medzinárodné letisko v Dubaji s počtom necelých 90 miliónov cestujúcich za rok.

Zaujímavé sú aj ďalšie štatistiky

Napriek tomu, že Atlanta presunula najviac cestujúcich, najväčší počet lietadiel za minulý rok vzlietlo a pristálo na Medzinárodnom letisku O’Hare, nachádzajúcom sa neďaleko Chicaga. Podľa správy malo približne 904 tisíc príletov a odletov lietadiel za rok 2018.

Svoje prvenstvo si obhájilo aj Medzinárodné letisko v Hongkongu, a to za najväčšie letisko pre leteckú prepravu tovaru. V minulom roku totiž prepravilo viac ako 5,1 milióna ton nákladu. Najviac napredujú letiská v Číne a Indii. Letisko v indickom Bengalúre zaznamenalo najväčší nárast, s počtom takmer 33 miliónov cestujúcich ročne.

Letisko v indickom Bengalúre; Zdroj: FB / Customs Bengaluru Airport

Angela Gittens, generálna riaditeľka Medzinárodnej rady letísk (ACI), uviedla, že osobná letecká preprava zaznamenala obrovský nárast. Zatiaľ čo v roku 2008 bolo iba 16 letísk, ktoré vybavili viac ako 40 miliónov cestujúcich, v súčasnosti je ich až 54.

Aj napriek geopolitickým či klimatickým zmenám patrí letecká doprava stále medzi špičku v preprave. Zostáva tak odolná voči globálnym neistotám, ktoré sužovali ekonomiky sveta a v celosvetovom meradle dosahuje medziročný nárast o 6,4 %.

Zdroj: cnn.com, travelandleisure.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou

Odporúčame: