Search
Close this search box.

To predsa nesedí: 7 historických nezrovnalostí, ktoré sa nachádzajú v známych kreslených rozprávkach

Stránka brightside.me sa pozrela na známe rozprávky z dielne spoločnosti Disney a odhalila chyby, ktoré sú v rozpore s históriou.

1. Pocahontas

Zdroj: YouTube

Pocahontas a John Smith sa do seba nikdy nezamilovali. Pocahontas mala totiž len 11 rokov, keď sa k americkým brehom doplavili anglickí kolonisti. John bol medzi nimi a indiáni ho skutočne zajali. Počas tohto zajatia strávil nejaký čas s malou Pocahontas, pričom sa učili navzájom svoje jazyky. Smitha nakoniec prepustili.Pocahontas si neskôr vzala za muža iného belocha, Johna Rolfea. Šlo o prvé uzatvorené manželstvo medzi indiánkou a belochom. Pocahontas sa v skutočnosti volala Matoaka, no po tom, ako konvertovala na kresťanstvo, prijala meno Rebecca.

2. Mulan

Zdroj: YouTube

Rozprávka o udatnej dievčine, ktorá sa rozhodne nastúpiť namiesto otca do čínskej armády, sa zakladá na skutočnosti. Medzi históriou a rozprávkou sú však isté rozpory.

V skutočnosti rodičia Mulan vedeli o tom, že sa chystá vstúpiť do armády a schvaľovali to. Už vtedy bola veľmi dobrá bojovníčka a počas svojho 12-ročného pôsobenia v armáde získala množstvo vyznamenaní. Počas rokov v armáde nik neprišiel na to, že je žena. Ľudia si to uvedomili až vtedy, keď sa vrátila domov. Bolo to len preto, že začala opäť nosiť ženské šaty a ľudia v nej spoznali známeho vojaka. V skutočnosti mala Mulan aj mladšieho brata, ktorého vo filme nahradil malý psík.

3. Ľadové kráľovstvo

Zdroj: YouTube

Dej tejto rozprávky sa odohráva v roku 1839. V tej dobe už ľudia poznali strelné zbrane a vo veľkom ich využívali. Napriek tomu by ste v rozprávke o Elze a Anne hľadali pušky úplne zbytočne. Postavy sa totiž oháňajú len mečmi. Tvorcovia sa rozhodli vymazať strelné zbrane z čisto prozaického dôvodu. Ak by existovali, Elzu by pravdepodobne veľmi jednoducho zastrelili.

4. Princezná a žaba

Zdroj: YouTube

Dej rozprávky Princezná a žaba sa odohráva na začiatku 20. storočia v New Orleanse. V tých časoch bolo nereálne, aby si tmavé dievča, Tiana, otvorilo svoju vlastnú reštauráciu. Takisto by bolo nemysliteľné, aby sa vydala za Naveena, keďže manželstvá medzi rôznymi rasami boli zakázané.

5. Šípová Ruženka

Zdroj: YouTube

Nachádzame sa v 14. storočí, kde devy nemôžu ukázať ani členok a dotyky sú absolútne nevhodné. V záverečnej scéne si Aurora a Filip zatancujú romantický tanec, počas ktorého Filip drží svoju vyvolenú okolo pása. V tých časoch to bola absolútne nevhodná póza, ktorá by vzbudila pohoršenie. Prípustný bol len kontakt dlaní. Valčík vznikol až v 18. storočí a vyvolal obrovské pobúrenie, keďže sa pri ňom tanečníci „objímali“.6. Aladin

Zdroj: YouTube

Princezná Jasmína je vo svojich kostýmoch rozhodne veľmi príťažlivá, avšak tento odev by jej v arabských krajinách neprešiel pravdepodobne ani dnes. Dievčatá z Blízkeho východu svoje telá zahaľujú, a tak miesto pupku by Jasmína ukazovala nanajvýš tak oči.

7. Dinosaurus

Zdroj: Walt Disney Pictures

Nájdite chybu v nasledovnej vete: „Hlavný hrdina, dinosaurus Aladar, vyrastá so svojimi priateľmi lemurmi na nádhernom ostrove.“ Áno, počas éry dinosaurov ešte lemuri neexistovali. Prvé primáty sa objavili milióny rokov po tom, ako vyhynuli dinosauri.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Odporúčame: