Aktuálne

Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Tento majestátny zámok je ako z rozprávky a ukrýva viacero tajomstiev. Viete, kde sa nachádza?

Reklama

Bazilika svätyne Panny Márie Bolestnej (Basilica Minore dell’Addolorata), tak sa nazýva tento skvost v talianskom regióne Molise. Stránka brightside.me sa pozrela na zaujímavé skutočnosti, vďaka ktorým je bazilika najnavštevovanejším miestom tejto oblasti.

Architekti budovy pracovali pri realizácii stavby iba s miestnymi kamenármi a vyrezávali výlučne len z regionálneho kameňa v oblasti nazývanej Castelpetroso. Miestni obyvatelia tvrdia, že aj samotní Taliani prichádzajú do oblasti baziliku navštíviť, pretože sa im nechce veriť, že majú na území svojej krajiny takýto poklad.Reklama

Opradená legendami

Jedna z legiend hovorí, že bazilika bola v tejto oblasti postavená preto, lebo tu dve miestne dievčatá, Serafína a Fabiana, videli na ceste do hory Madonu. Tá držala v rukách svojho krvácajúceho syna, a práve na tom mieste, kde stála, sa v roku 1890 začali stavať základy budovy. Tajomná cesta, ktorou dievčatá prechádzali horami, je dnes rozdelená do siedmich etáp a v každej časti sú vedľa cesty bronzové sochy v životnej veľkosti, ktoré predstavujú život Ježiša. Cesta dostala názov „Via Matris“.

K bazilike sa však viaže aj množstvo ďalších príbehov, ktoré miestni obyvatelia radi rozprávajú. Jeden z nich je o mladom chlapcovi, ktorý spadol z útesu, no pri páde sa vôbec nezranil. Miestni tvrdia, že ho chránilo toto sväté miesto.

Ďalší z príbehov znie naozaj ako z rozprávky. Hovorí o tom, že na mieste, kde stojí bazilika, vyvieral zo skál zázračný prameň, ktorý uzdravoval. Keď ho vypil chlapec s tuberkulózou či hluchý chlapec, oboch vraj prameň vyliečil. Dokonca aj jeden taliansky novinár bol tak očarený týmto prameňom, že k nemu išiel so svojím chorým synom, ktorého prameň tiež uzdravil. Následne o tom napísal článok.

Viac ako len unikátna stavba

Architekt Francesco Gualandi vytváral tento skvost takmer storočie. Budova baziliky bola zasvätená a dokončená v roku 1975, čiže 85 rokov od vytvorenia prvých základov. Baziliku tvorí 7 kaplniek, ktoré sú postavené v tvare srdca a predstavujú 7 mečov, ktoré srdce prepichujú.

Určite je dôvod túto baziliku navštíviť, a to nielen pre jej unikátnosť a majestátnosť. Ak vás zaujal príbeh jednej z najzaujímavejších talianskych budov, určite navštívte aj múzeum, ktoré chronologicky zobrazuje celú jej históriu.

Okrem toho, bazilika v súčasnosti funguje ako kostol, vedľa nej je postavený hostel pre mládež a penzión určený pre návštevníkov tejto oblasti.

Zdroj: brightside.me, santuarioaddolorata.it

Reklama
Reklama
You don't have permission to register