Search
Close this search box.

Toto je jednoduchý spôsob, ako zistíte, že brzdy v aute už dosluhujú

Pozorujete pri jazde v aute divné zvuky? Je hladina brzdovej kvapaliny nízka? Možno by ste mali spozornieť, pretože práve tieto a iné prejavy vášho auta môžu signalizovať to, že nie je niečo s jeho brzdami a brzdovými platničkami v poriadku.

Dokonale fungujúce brzdy auta sú pre jeho bezpečnosť na cestách nevyhnutné. V určitom momente však môže dôjsť k opotrebovaniu brzdových doštičiek a opotrebovaniu kotúčov a jazda sa stáva nebezpečná. Ako ale rozpoznať opotrebované brzdy a brzdové platničky?

Svoju úlohu zohráva životnosť brzdových platničiek

Brzdy, brzdové platničky, kotúče, čeľuste a bubnové brzdy sú na chod auta potrebné diely, ktoré sa časom opotrebujú. Pomerne často sú tiež vystavené vysokému mechanickému a tepelnému zaťaženiu.

Pri každej návšteve servisu je preto potrebné skontrolovať funkčnosť a opotrebovanie brzdového systému. Brzdový systém je vhodné nechať skontrolovať odborníkom napríklad pri výmene kolies. O nových brzdových platničkách by ste ale mali vo všeobecnosti uvažovať pri opotrebovaní pod dva milimetre zostávajúceho obloženia.

Dobrým ukazovateľom by mohla byť aj životnosť brzdového systému, čo znamená, že by ste si mali byť vedomí veku vozidla a posledného servisu. V tomto smere je tiež rozhodujúcim faktorom počet najazdených kilometrov a štýl jazdy. Pri bežnom používaní vozidla vám jeho brzdy a brzdové platničky vydržia na 100 000 až 130 000 kilometrov, čo je samozrejme podmienené pravidelnou výmenou brzdovej kvapaliny.

Na opotrebovanie brzdového systému vás tiež môžu upozorniť kontrolky na palubnej doske. Rovnako aj nepríjemný zvuk, ktorý sa z vášho auta ozýva pri brzdení.

Znaky opotrebovaných bŕzd a brzdových platničiek

Pretrvávajúci zvuk trenia alebo brúsenia môže naznačovať opotrebovaný komponent. Ak vozidlo mierne ťahá do jednej strany alebo ak sa volant alebo brzdový pedál mierne chvejú, sú to tiež známky opotrebovania.

Ďalšími signálmi opotrebovaných alebo chybných komponentov sú kolísavý alebo pulzujúci brzdový pedál, nízka hladina brzdovej kvapaliny alebo predlžujúca sa brzdná dráha.

Ak preto nemáte vo svojom aute istotu a neviete, čo s ním je, navštíviť servis a investovať do nových náhradných dielov Škoda sa vám určite vyplatí.

Zdroj obrázka:BLKstudio/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Ničí spoločnosť našu kreativitu? Krátky animovaný film vás prinúti zamyslieť sa

Odporúčame: