Search
Close this search box.

Cesnak ako afrodiziakum? O týchto účinkoch, ktoré má na naše telo, veľa ľudí nevie

Zdroj: Freepik / jcomp

O pozitívnych účinkoch cesnaku sa už popísalo množstvo informácií. Vedeli to už naše staré mamy a vedci ich vedomosti len potvrdzujú. Cesnak je skutočne zázračný všeliek. Čo sa udeje s vaším telom, ak ho začnete pravidelne konzumovať? Zaujímavé zistenia publikoval portál Bright Side.


Vaša imunita sa zlepší

Cesnak dokáže ochrániť ľudský organizmus pred rôznymi virózami a v zime znižuje šancu, že chytíte nejakú nákazlivú pliagu. Je to preto, že obsahuje vitamíny, zdravé tuky, aminokyseliny, a najmä alicín, prírodné antibiotikum, ktoré zabíja baktérie a plesne. Dôležité je, aby ste ho konzumovali čerstvý a surový, keďže varením sa zničia takmer všetky jeho prospešné látky.

Budete atraktívnejší

Ženy vraj priťahujú muži, ktorí jedia cesnak. (Zdroj: Depositphotos)

Cesnakový zápach z úst sa vo všeobecnosti považuje za veľké faux pas. Cesnak od vás odplaší nielen opačné pohlavie, ale aj upírov. Vedci však prišli s prekvapujúcim zistením. Ženy vraj v skutočnosti priťahujú muži, ktorí jedia cesnak. Samozrejme, neodporúčame vám zhltnúť celú hlavičku päť minút pred stretnutím – ideálne sú dva strúčiky cesnaku 12 hodín pred rande.

Úspech budete mať podľa výskumu zaistený. Vedci zatiaľ nedokážu vysvetliť tento fenomén. Predpokladajú, že za to môžu antibiotické účinky cesnaku, vďaka ktorým nie je zápach ľudského potu až taký ostrý.

Upraví sa vám krvný tlak

Je dokázané, že cesnak rozširuje cievy, vďaka čomu dokáže znižovať krvný tlak. Na podporu liečby hypertenzie vám postačia štyri strúčiky cesnaku denne. Okrem toho, znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi o 10 až 15 % a pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam. Cesnak však, bohužiaľ, nie je všemocný, a preto pri problémoch s tlakom určite navštívte svojho lekára.

Zlepší sa vám pamäť

Cesnak pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam. (Zdroj: Depositphotos)

Cesnak je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré sú veľkými bojovníkmi proti starnutiu. Antioxidanty odstraňujú toxíny z nervového systému a spomaľujú tvorbu voľných radikálov, čím chránia mozog pred poškodením. Okrem cesnaku sú bohatým zdrojom antioxidantov napríklad aj čučoriedky, zelený čaj a čerstvá zelenina. Tieto potraviny dokážu zlepšiť pamäť, zvýšiť mozgovú aktivitu a pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe.

Viac vydržíte

V starovekom Grécku ho používali olympijskí športovci namiesto dopingu. Verili, že vďaka cesnaku vydržia viac než ich konkurenti. Moderná veda dáva Grékom za pravdu. Cesnak dokáže bojovať proti únave, zvyšuje produktivitu a pomáha v zdraví prežiť chrípkové obdobie.

Vaše vlasy a pokožka budú zdravšie

Cesnak podporuje rast vlasov, vďaka čomu budú vaše kadere dlhšie a pevnejšie. Dá sa dokonca použiť aj v boji proti nadmernému vypadávaniu vlasov. Pri liečbe sa odporúča aplikácia priamo na postihnuté miesta. Vlasy páchnuce cesnakom nie sú veľmi lákavé, niektoré spoločnosti však dokázali vyriešiť aj tento problém. Predávajú olej, ktorý zbavili špecifickej cesnakovej arómy. Cesnak tiež podporuje tvorbu prirodzeného kolagénu a elastínu, za čo sa vám poďakuje vaša pokožka.

V ústach budete mať menej kazov

Cesnak dokáže ochrániť vaše zuby pred kazmi. (Zdroj: Pixabay)

Vďaka svojim antibakteriálnym a protiplesňovým účinkom dokáže cesnak ochrániť vaše zuby pred kazmi. Zabíja mikróby, ktoré sa usádzajú v ústnej dutine. Tak vám ušetrí peniaze, ktoré by ste minuli u zubára.

Schudnete

Cesnak obsahuje látku ajoén, ktorá spúšťa špecifickú fermentáciu v krvi. Tá ničí zvyšky usadených tukov. Takisto zabraňuje tukom, aby sa usádzali v tele.

V týchto prípadoch si na cesnak dajte pozor

Ako môžete vidieť, cesnak má množstvo priaznivých účinkov na naše telo. V niektorých situáciách si však na jeho užívanie treba dať pozor. Najmä tehotným a dojčiacim ženám, ale aj deťom, sa neodporúča jeho nadmerná konzumácia.

Rovnako by ste si na neho mali dať pozor pred operáciami, keďže riedi krv, čo môže spôsobiť krvácanie. Je tiež jedovatý pre niektoré plemená psov a mačiek, napríklad akitu a shiba inu. Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka sú 4 strúčiky cesnaku.

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou

Odporúčame: