Search
Close this search box.

Toto sú tipy, ako všetko uložiť a ušetriť miesto v kuchyni

Nie každý sa môže pochváliť veľkou a priestrannou kuchyňou. Avšak, malý priestor na bývanie ešte neznamená, že ste odsúdení žiť na niekoľkých metroch štvorcových, preplnených všetkými druhmi spotrebičov a kuchynského riadu. Ku všetkému, je dôležité pristupovať múdro, čo znamená, že niekoľko správnych rozhodnutí vám pomôže urobiť vašu kuchyňu pohodlnou a funkčnou.

Vynaložiť čas a úsilie na rozumnú organizáciu tohto priestoru je mimoriadne dôležité, pretože tým získate značnú úsporu miesta aj na tej najmenšej ploche. Aj kuchyňa je predsa miesto, kde by ste sa mali cítiť pohodlne. Pripravujete si v nej raňajky a večere, vychutnávate obľúbené jedlo, stretávate sa s priateľmi a rodinou. To všetko zaberie veľa času, ktorý si ale správnou organizáciou kuchyne môžete veľmi jednoducho ušetriť.

Zhromaždili sme niekoľko tipov, ktoré vám v tomto smere pomôžu bez zbytočného plytvania peniazmi.

Vyskúšajte kuchynský drôtený program

Dnešné bývanie je v mnohých smeroch od toho z minulých rokov odlišné. Týka sa to najmä dizajnu a architektonického riešenia konkrétnych priestorov. Z tohto dôvodu je v špecifických tvaroch nájsť konkrétnej položke vhodné miesto náročné. Ani tá najlepšia kuchyňa na mieru vám preto nebude bez moderného kuchynského drôteného programu plnohodnotne slúžiť.

Jednoducho sa inštaluje, používa a ešte lepšie udržiava v čistote, ktorá je dnes nielen pre kuchynský priestor veľmi dôležitá. Každá nevyhnutná položka kuchyne si vďaka drôtenému programu nájde svoje miesto a vy ho tak budete môcť využiť nielen na varenie, ale aj relax a zábavu.

Prispôsobte ovládanie kuchyne svojim potrebám

Dvierka na vašej kuchynskej linke sa za deň otvoria niekoľkokrát. Štatistiky by preto boli určite zaujímavé. Tomuto náporu je dôležité kuchyňu adaptovať rovnako špeciálnym systémom, ktorý sa o prispôsobenie ovládania kuchynskej linky vašim potrebám postará najlepšie.

Takýmto systémom môže byť univerzálne kovanie BLUM, pomocou ktorého si z priestoru kuchyne môžete vytvoriť harmonický priestor, v ktorom je radosť tráviť každú voľnú chvíľu. Presvedčte sa a dajte kuchyni s moderným a plne funkčným kovaním iný rozmer.

Využite všetky povrchy

Ak máte malú kuchyňu, určite budete musieť urobiť viac ako jedno neštandardné a nepopulárne rozhodnutie. Rovnako ako vo vzťahu, aj pri využívaní priestoru na varenie sa budete musieť zmieriť s nie jedným kompromisom. Nie je to ale nič náročné a nezvládnuteľné, ak sa nad tým zamyslíte.

Vhodné riešenie sa vám následne ponúkne samo. A jedným z nich je napríklad aj zapojenie všetkých dostupných povrchov kuchyne do používania pri varení a jedení. Aj z parapetnej dosky alebo stojana na kvetináč sa predsa dá v čase núdze urobiť pohodlný jedálenský stolík, polica na kuchynský riad alebo stolička. Aj týmto spôsobom môžete získať pre seba o niečo viac miesta.

Kúpte si ďalšie police

Dodatočné police vám pomôžu skryť všetky kuchynské potreby. Nepreplňujte zbytočne pracovné povrchy v kuchyni hrncami a panvicami, pretože čím viac predmetov budete mať na očiach, tým menšia sa vám bude kuchyňa zdať a navigácia v nej bude náročnejšia.

Police si môžete kúpiť nezávisle od kuchynskej linky, mali by však s jej dizajnom korešpondovať. Zavesiť ich môžete nad stôl alebo umiestniť do rohov. Čím viac políc v kuchyni budete mať, tým je menšia pravdepodobnosť iracionálneho využitia voľných metrov štvorcových.

Používajte skladací alebo transformačný nábytok

Masívny nábytok nie je zjavne najlepším riešením pre miniatúrnu kuchyňu. Preto dajte radšej prednosť tomu skladaciemu. Namiesto veľkého jedálenského stola, ktorý zaberie veľa miesta, si vyrobte výsuvnú dosku alebo zvoľte stôl, ktorý môžete v prípade potreby rozložiť. Podobne určite oceníte aj skladacie stoličky.

Rovnakých jednoduchých riešení je viac. Oplatí sa využiť priestor nad hlavou, závesné systémy, multifunkčné ergonomické spotrebiče a riad, organizéry alebo magnetické držiaky. Uvidíte, že efekt racionálneho využitia priestoru kuchyne sa potom dostaví.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík

Odporúčame: