Stránka brightside.me sa pozrela na produkty, ktoré sa v niektorých krajinách bežne používajú, kým v iných sú zakázané. Štáty Európskej únie z toho vychádzajú, našťastie, veľmi dobre.

1. Kurča

Zdroj: Pexels

Nie, samotné kurča nie je nikde zakázané. V Európe je však od roku 1997 zakázané ošetrovať kurčatá chlórom. Naopak, v mnohých štátoch, dokonca aj v USA, je to stále povolené. Chlór sa používa na ničenie salmonely a iných baktérií. U nás je táto metóda, vďakabohu, považovaná za nebezpečnú.



2. Cereálne tyčinky

Zdroj: Amazon

Kým vo väčšine krajín sú cereálne tyčinky synonymom zdravého maškrtenia, v Dánsku majú na ne iný názor. Dánske úrady ich v krajine zakázali, pretože obsahujú toxické zložky, ktoré môžu mať zlý vplyv na detskú pečeň a obličky.

3. Sójová omáčka

Zdroj: GanMed64 / Wikimedia Commons

82 % produkcie sóje pochádza z geneticky modifikovaného poľnohospodárstva. Efekt geneticky modifikovaných potravín na ľudské zdravie však zatiaľ nebol dostatočne preskúmaný. Aj z toho dôvodu sú tieto produkty v niektorých krajinách zakázané. Ide napríklad o Rusko, niekoľko krajín Európy a sveta.

4. Mäso

Zdroj: Unsplash

V mnohých krajinách sveta je zakázané mäso, ktoré obsahuje ractopamín. Tento hormón umožňuje hovädziemu dobytku, ošípaným a morkám rýchlejšie priberať. Vedci sa domnievajú, že takéto mäso je pre človeka škodlivé a môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Mäso s obsahom ractopamínu je zakázané v 160 krajinách, vrátane Európskej únie, Číny a Ruska.

5. Čipsy

Zdroj: Unsplash

V Kanade a Európe sú zakázané čipsy a iné slané pochutiny, ktoré obsahujú látku s názvom olestra. V USA táto látka zakázaná nie je a veselo sa používa. Používa sa ako náhrada tuku. Čipsy, do ktorých ju dávajú, bývajú spravidla označované ako „nízkotučné“. Olestra zabraňuje vstrebávaniu vitamínov či živín, a môže viesť k závažným zažívacím problémom.



6. Jablká

Zdroj: Pexels

Od roku 2012 sú v Európskej únii zakázané jablká, ktoré obsahujú difenylamín (DPA). V Spojených štátoch sa táto látka stále používa, vďaka nej ostáva ovocie dlhšie čerstvé. Podľa prieskumu amerického Ministerstva poľnohospodárstva obsahuje až 80 % amerických jabĺk túto látku. Podľa vedeckých štúdií je difenylamín karcinogénny.

7. Chlieb

Zdroj: Pixabay

Konkrétne chlieb, ktorý obsahuje látku azodicarbonamide (E927), je takisto zakázaný v Európe a Austrálii. V mnohých ďalších štátoch však naďalej chlieb s týmto „éčkom“ vyrábajú. Vďaka nemu je múka biela, a rovnako napomáha chlebu a pečivu vydržať dlhšie. E927 môže spôsobovať alergiu a astmu.

8. Margarín

Zdroj: YouTube

Margarín je zakázaný v Kanade, Dánsku a Švajčiarsku. V mnohých ďalších európskych krajinách sa naň vzťahujú prísne obmedzenia. Na Slovensku je margarín zatiaľ povolený, napriek tomu, že môže spôsobovať vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne choroby.



9. Foie gras

Zdroj: Erica Ashleson / Flickr

Táto pochúťka, ktorá sa vyrába z husacej pečene, je v niektorých krajinách zakázaná. Nie je to však kvôli nebezpečným látkam, ktoré obsahuje, ale kvôli hroznému utrpeniu, ktorým si musia prejsť husi, z pečienky ktorých sa toto jedlo vyrába. Husi sú držané v malých klietkach a násilne prekrmované, až kým ich pečeň nenarastie na 7 až 10-násobok normálnej veľkosti.

Zdroj: brightside.me

Naspäť hore
You don't have permission to register