Search
Close this search box.

V Nórsku bol spozorovaný zriedkavý biely sob. Mladík ho zachytil na úžasných fotografiách

Akej farby si predstavíte soba? Hnedej? Rôznorodosť prírody je niekedy naozaj dychvyrážajúca. Výborným príkladom je aj biely sob, ktorého odfotografoval Nór Mads Nordsveen. Ide o veľmi zriedkavé zviera, ktoré v zime len tak ľahko neuvidíte. Vyznačuje sa snehobielou farbou, a keď je príroda pokrytá bielou perinou, sob takmer splýva s prostredím.

Netradičná farba

Za jeho sfarbenie môže genetická mutácia, ktorá odobrala pigment z jeho srsti a zbavila ho tak akéhokoľvek zafarbenia. Aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že biely sob patrí medzi albínov, nie je tomu tak. Charakteristickou črtou albínov sú totiž červené oči a tento vzácny sob ich má tmavé.

https://www.instagram.com/p/Bq7S3wIh96s/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Fotograf Mads Nordsveen z Osla bol práve na turistike s kamarátmi v horách. Hľadal inšpiráciu v podobe krásnej krajiny pre jeho cestovateľské fotografie, keď z ničoho nič zazrel tohto nádherného malého tvora. Sob sa ich vôbec nebál, ba dokonca podišiel ku nim bližšie, aby si prezrel skupinku. Dvadsaťšesťročný Mads mal pocit, že si pozerajú priamo do očí.

Správanie malého bieleho soba bolo priam pozoruhodné. Nepôsobil vôbec bojazlivo, bol pokojný, a keď videl, že Mads nie je žiadny nepriateľ, akoby pózoval pred jeho kamerou. Bol veľmi zvedavý. Neočakávané stretnutie prerušila jeho mama, ktorá vyšla spoza stromov. Malý nebojácny kamarát sa po chvíli rozbehol k nej. A hoci stretnutie s týmto unikátnym sobom netrvalo dlho, podľa nórskeho fotografa bolo veľmi čarovné, ba dokonca až rozprávkové.Nebolo to po prvýkrát 

Pred niekoľkými rokmi zachytili fotografi tohto bieleho soba vo Švédsku. Na fotkách, ktoré spravil fotograf Siv Poijoin Mala, stála rodinka sobov na okraji lesa a čakala, kým bude môcť prejsť cez cestu.

Pre ľudí má biely sob osobitý význam. Je symbolom šťastia, a niektorí ho dokonca považujú za svätého. U nás sa soby tradične spájajú s Vianocami. Sú totiž považované za obľúbený dopravný prostriedok Santu pri roznášaní darčekov. Vidieť takéhoto bieleho soba pred Vianocami, je teda naozaj magické.

Zdroj: ladbible.com, mymodernmet.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: