Bol v tom zámer, nevedomosť či nedostatočná úcta k histórii? Portál brightside.me sa pozrel na niektoré slávne filmy, ktoré by jednotku z dejepisu určite nedostali.
Vo filmoch sa nachádzajú rôzne druhy chýb. Niektoré zapríčiní zlý skript, to sú napríklad tie prípady, keď má hrdina v jednej scéne pohár v pravej ruke a v druhej scéne ako zázrakom už v ľavej. Niektoré filmy sú plné nelogických vecí v samotnom deji, kedy sa pýtate, prečo hrdina utekal pred vrahom hore schodmi, namiesto toho, aby ušiel von dverami.
Ďalšou kategóriou sú filmy, ktoré nerešpektujú históriu, ohýbajú si ju podľa toho, ako sa im to hodí a používajú anachronizmy. A práve tejto kategórii sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.
1. Trója
Vo filme Trója z roku 2004 jazdia Gréci na koňoch. Trójska vojna sa však odohrávala v 13. storočí pred Kristom. Na konské chrbty si Gréci začali sadať až v 6. storočí pred Kristom. Dovtedy využívali na prepravu len konské záprahy.
2. Robin Hood
Robin Hood z roku 2010, v hlavnej úlohe s Russellom Crowom, má takisto niekoľko nevyrovnaných účtov s históriou. Kráľ Richard Levie srdce umiera vo filme na zranenie šípom počas útoku na hrad. Kráľ bol aj v skutočnosti zranený počas obliehania, avšak zomrel až 10 dní po tom, ako ho postrelili. Zabila ho infekcia.
Magna Charta Libertatum (Veľká listina slobôd) bola tiež v skutočnosti podpísaná Jánom I. Bezzemkom až po šestnástich rokoch vládnutia.
3. Apollo 13
Keď vo filme Apollo 13 nastane 4-minútové ticho, Thomas Ken Mattigly, ktorého stvárnil Gary Sinise, robí všetko preto, aby sa Houston opäť spojil s astronautmi. Mattingly mal byť v tej dobe spolu s posádkou, avšak niekoľko dní pred odletom na Mesiac sa zistilo, že sa možno nakazil osýpkami. Napokon na misiu neletel, ale pomohol zachrániť svojich kolegov, pretože loď dokonale poznal. V skutočnosti to však bol Joseph P. Kerwin, ktorému sa podarilo nadviazať spojenie s loďou.
4. Statočné srdce
Na nezrovnalosť vo filme Statočné srdce upozornil portál ranker.com. História kiltu, tradičného odevu, ktorý nosia škótski muži, siaha do 16. storočia. Vtedy sa jeho vrchná časť nosila ako plášť. Moderný kilt, tak ako ho poznáme dnes, sa začal v Škótsku nosiť až v 18. storočí. Áno, film Statočné srdce sa odohráva v 13. storočí a William Wallace, ktorého stvárnil Mel Gibson, nosí kilt. V tom čase sa však v Škótsku kilty ešte rozhodne nenosili.
5. Alexander Veľký
Vo filme Alexander Veľký z roku 2004 od režiséra Olivera Stona vystupuje aj postava istého Dariusa III., perzského veliteľa. Vo filme ho stvárnil mladý a atraktívny herec Raz Degan. V skutočnosti mal však Darius III. v čase, keď sa odohráva príbeh, 50 rokov.
6. Divoký Django
Ak ste fanúšikmi Tarantinových filmov, táto drobnosť vám pravdepodobne neunikla. Vo filme Divoký Django nosí hlavný hrdina slnečné okuliare. Príbeh sa odohráva v roku 1859, slnečné okuliare sa začali vyrábať až v roku 1929. Ja som však presvedčená, že použitie tohto anachronizmu bolo Tarantinovým zámerom.
7. Indiana Jones a posledná krížová výprava
Aj v tomto filme tvorcovia tak trochu predbehli dobu. Odohráva sa v roku 1939, avšak nacistickí vojaci vo filme už vtedy mali na uniformách medaily a symboly, ktoré sa objavili až počas druhej svetovej vojny.
8. Zelená míľa
A máme tu ďalší anachronizmus, čiže použitie veci, ktorá v danej dobe ešte nebola vymyslená. Film podľa románu Stephena Kinga sa odohráva v roku 1935 v Louisiane. V tom čase sa však väzni popravovali obesením. Elektrické kreslá sa začali využívať až od roku 1941.
Zdroj: brightside.me, ranker.com