V júli nás čakajú výnimočné astronomické udalosti, ktoré uvidíte len raz za život

Prvá udalosť bude výnimočná najmä tým, že dôjde k najdlhšiemu zatmeniu Mesiaca v tomto storočí. Kotúč Mesiaca prejde presne cez stred tieňa Zeme, čo nazývame centrálnym alebo stredovým zatmením. Okrem začiatku bude celý úkaz pozorovateľný pomerne nízko nad juhovýchodným obzorom aj na území Slovenska. Môžete ho pozorovať aj voľným okom a bude trvať až 103 minút, čím sa zapíše ako najdlhšie trvajúce úplné zatmenie Mesiaca v 21. storočí.

Tou druhou výnimočnou udalosťou je veľká opozícia Marsu, kedy Mars, Zem a Slnko budú na jednej priamke a zároveň bude Mars najbližšie k Zemi. Najviac sa priblíži 31. júla a bude od Zeme vzdialený len necelých 57 miliónov kilometrov. Tento rok tak pôjde o jeho najväčšie priblíženie v dekáde. Bližšie k nám bol Mars už len v auguste roku 2003, kedy šlo o rekordných 56 miliónov kilometrov. Koncom júla by mal byť dokonca niekoľko dní jasnejší ako Jupiter.

Slovenské planetáriá hovoria aj o tom, že budú okrem Mesiaca a Marsu na oblohe aj ďalšie jasné planéty. Stačí si počkať a po západe Slnka sa na oblohe ukáže Venuša, východne od nej Jupiter, Saturn a aj planétka Vesta. Občianske združenie Slovenské planetáriá organizuje aj verejné astronomické pozorovanie s niekoľkými ďalekohľadmi od 20:00 hod. na južnej terase Bratislavského hradu.

Zdroj: www.planetaria.sk

You don't have permission to register