Search
Close this search box.

Vedci dokázali to, čo sme si doteraz o žralokoch vôbec nemysleli

Vedci z kalifornskej univerzity dokázali, že vegetariánsky žralok nemusí byť oxymoron. Vo svojej štúdii skúmali žraloka s latinským názvom Sphyrna tiburo patriaci medzi kladivohlavé žraloky. Pôvodne ho, tak ako všetkých jeho žraločích príbuzných, považovali za mäsožravca. Na ich prekvapenie však tento žralok dokázal prijímať živiny aj z mäsa a aj z rastlín.

Bonnethead Shark - SEA LIFE London Aquarium

Množstvo mäsožravcov, obzvlášť žralokov, zje všetko, čo im skočí do cesty. V svojej honbe za mäkkýšmi a rybami neváhajú prehltnúť aj riasy, v ktorých sa ich korisť skrýva. To však neznamená, že sú schopní rastlinnú potravu aj stráviť. V roku 2007 skúmali vedci obsah žalúdka práve tohto druhu kladivohlavého žraloka. Zistili, že 60 % obsahu jeho žalúdka tvoria riasy. Vedci však usúdili, že žralok prehltol rastliny len náhodou, v honbe za mäsom.Tento výskum zaujal Samanthu Leigh, ktorá sa rozhodla preskúmať túto anomáliu. Do akvária umiestnila spolu so svojím tímom skupinu žralokov Sphyrna tiburo a naordinovala im prísnu diétu. Kŕmili ich jedlom, ktoré obsahovalo 90 % rias a len 10 % kalmárov. Riasy boli špeciálne upravené, aby sa dali vystopovať v krvi, ak by sa žralokom podarilo ich stráviť.

Výsledky krvi jasne ukázali, že žraloky boli schopné spracovať až päťdesiat percent živín z rias. To z nich nespochybniteľne robí všežravcov. Leigh je rozhodnutá pokračovať vo svojom výskume a rozšíriť ho na ďalšie druhy žralokov. Jej práca by mohla narušiť naše stereotypné vnímanie týchto zvierat.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Poloplný alebo poloprázdny? To, aký pohár vidíte, o vás prezradí nielen to, či ste optimista

Odporúčame: