Search
Close this search box.

Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá potláča alergiu na obľúbené domáce zvieratko

Ak patríte k tým, ktorí smrkajú a škrabú sa len čo zbadajú mačku, zdá sa, že dni vášho utrpenia sa blížia ku koncu. Ako informoval portál LADbible, vedci totiž vynašli vakcínu, ktorá vás zbaví alergie. Injekciu s funkčnou látkou však nebudete musieť strpieť vy, ale vaša mačka.Ako to teda funguje?

Ak ste alergickí na mačky, v skutočnosti ste alergickí na proteín s prozaickým názvom Fel-d1, ktorý sa nachádza v srsti zvierat. Rovnako ho nájdete aj v odumretej koži, ktorú za sebou mačky zanechávajú. Keď sa tento proteín dostane do kontaktu s organizmom človeka, ktorý má alergiu na mačky, spôsobí mu histamínovú reakciu.

Telo sa mylne domnieva, že bol jeho systém napadnutý, a tak začne vytvárať protilátky. Preto sa alergická reakcia podobá nádche. Kýchate, smrkáte, škrabete sa. Neliečená alergia môže spôsobiť aj astmu, preto je dobré, keď sa alergici mačkám vyhýbajú.

Zdroj: Unsplash / Erik-Jan Leusink

Až doteraz. Vedci totiž vytvorili vakcínu, ktorá prinúti imunitný systém mačky, aby sám zaútočil a zničil proteín Fel-d1. Výskum sa prednedávnom skončil a výsledky sú viac než potešujúce. Vedci z Univerzity v Zürichu podali vakcínu 54 mačkám. Všetky začali tvoriť bunky, ktoré sa pustili do ničenia proteínu Fel-d1.

Ak všetko pôjde podľa plánov, už o 3 roky môžeme mať k dispozícii látku, vďaka ktorej bude môcť mať mačku úplne každý. To je dobrá správa nielen pre ľudí, ale aj pre samotné mačky, ktoré si budú môcť nájsť domov u tých, ktorí sa im doteraz museli vyhýbať.

Zdroj: ladbible.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: