Aktuálne

Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá potláča alergiu na obľúbené domáce zvieratko

Ak patríte k tým, ktorí smrkajú a škrabú sa len čo zbadajú mačku, zdá sa, že dni vášho utrpenia sa blížia ku koncu. Ako informoval portál LADbible, vedci totiž vynašli vakcínu, ktorá vás zbaví alergie. Injekciu s funkčnou látkou však nebudete musieť strpieť vy, ale vaša mačka.Ako to teda funguje?

Ak ste alergickí na mačky, v skutočnosti ste alergickí na proteín s prozaickým názvom Fel-d1, ktorý sa nachádza v srsti zvierat. Rovnako ho nájdete aj v odumretej koži, ktorú za sebou mačky zanechávajú. Keď sa tento proteín dostane do kontaktu s organizmom človeka, ktorý má alergiu na mačky, spôsobí mu histamínovú reakciu.

Telo sa mylne domnieva, že bol jeho systém napadnutý, a tak začne vytvárať protilátky. Preto sa alergická reakcia podobá nádche. Kýchate, smrkáte, škrabete sa. Neliečená alergia môže spôsobiť aj astmu, preto je dobré, keď sa alergici mačkám vyhýbajú.

Až doteraz. Vedci totiž vytvorili vakcínu, ktorá prinúti imunitný systém mačky, aby sám zaútočil a zničil proteín Fel-d1. Výskum sa prednedávnom skončil a výsledky sú viac než potešujúce. Vedci z Univerzity v Zürichu podali vakcínu 54 mačkám. Všetky začali tvoriť bunky, ktoré sa pustili do ničenia proteínu Fel-d1.

Ak všetko pôjde podľa plánov, už o 3 roky môžeme mať k dispozícii látku, vďaka ktorej bude môcť mať mačku úplne každý. To je dobrá správa nielen pre ľudí, ale aj pre samotné mačky, ktoré si budú môcť nájsť domov u tých, ktorí sa im doteraz museli vyhýbať.

Zdroj: ladbible.com

You don't have permission to register