Search
Close this search box.

Veľká záhada pyramíd je takmer rozlúštená. V Egypte objavili spôsob, ako ich mohli stavať

Vďaka objavu v archeologickom nálezisku Hatnub, neďaleko Luxoru, sa vedci dostali o kúsok bližšie k vysvetleniu tejto hádanky. V starom lome, v ktorom Egypťania kedysi ťažili vzácny alabaster, sa našla 4 500 rokov stará rampa. Slúžila na vyťahovanie kameňa z ťažobných jám.

zdroj: Ministry of Antiquities

Hlavným stavebným materiálom pyramíd bol vápenec, pričom alabaster sa pre jeho krásu využíval na podlahy, sochy a sarkofágy. Spôsob ťažby bol však pravdepodobne v oboch prípadoch rovnaký.„Je to dôležitý objav. Vôbec po prvýkrát skutočne vidíme, ako boli ťažké kamenné bloky dvíhané z ťažobných jám,“ povedal Mustafa Waziri, tajomník egyptského ministerstva pre starožitnosti. Ťažobný systém pozostával z hlavnej plošiny, ktorá mala po stranách schodíky s dierami. V dierach boli upevnené silné drevené stĺpy.

Kvádre boli umiestnené na plošinu a pomocou lana, ktoré sa uviazalo okolo stĺpov, boli otrokmi ťahané dohora. Uhol plošiny mohol byť okolo 20 stupňov. Či bola podobná technika použitá aj pri preprave kvádrov, nie je zatiaľ potvrdené, avšak predpokladá sa, že spôsob bude veľmi podobný.

zdroj: Ministry of Antiquitiesa

Okrem rampy našli archeológovia viac než 100 nápisov na stenách, ktoré opisujú faraónovu návštevu v alabastrovom lome Hatnub, ako aj kamenné obydlia pre otrokov. Archeológovia v starom lome stále intenzívne pracujú, tak snáď sa v najbližšom čase dozvieme nejaké novinky, resp. „starinky“ z tohto tajomného sveta.

Zdroj: sciencealert.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: