Search
Close this search box.

Viete, čo všetko potrebuje váš dieselový automobil?

Čo je to DPF filter?

Dobrý DPF filter slúži na filtrovanie pevných častíc výfukových plynov. Nájdete ho v dieselových motoroch. Tieto filtre sa používajú kvôli produkcii karcinogénnych prachových častíc, ku ktorej dochádza v dieselových motoroch. Toto zariadenie dosahuje 80 – 100 % účinnosť filtrovania.

DPF filter zaistí, že škodliviny v exhalátoch dieselového motora neprekročia povolené limity. Tie sú dané Emisnou normou Euro. Emisná norma Euro je záväzná pre všetky benzínové aj dieselové vozidlá. Žiadne vozidlo tak nesmie prekročiť stanovené normy oxidu uhoľnatého, uhličitého a siričitého aj normy olova, sadzí, oxidu dusíka a uhľovodíkov.

Typy DPF filtrov

Filtračný systém motora sa vyskytuje v dvojakom prevedení. Vo vašom aute môžete mať preto otvorený alebo uzavretý filtračný systém. Otvorený systém majú najmä vozidlá, do ktorých bol namontovaný dodatočne, aby splnili dané limity emisií. Uzavretý systém sa začal montovať plošne do naftových motorov od roku 2006, aj keď niektoré automobilky ho používali ešte pred týmto dátumom. Oba systémy majú rovnaké funkcie, no uzavretý je oveľa účinnejší.

Zdroj: Pexels

Čistenie DPF filtra

Vo vnútri filtračného systému je množstvo kanálikov. Vo všetkých dutinách filtra sa pri prevádzke auta zachytávajú prachové častice. Preto je potrebné pravidelne vykonávať čistenie DPF filtra. Venovať by sa mu mali len profesionáli. Pri čistení sa filter regeneruje pri teplote až 500°C. Čistenie DPF odstráni usadené nečistoty a filter je možné znovu používať.

Prečo čistiť DPF filter?

DPF čistenie zabezpečí nie len zníženie emisií, vďaka čomu prejdete emisnou kontrolou. Bez pravidelného čistenia má auto slabší výkon a vyššiu spotrebu pohonných hmôt. Bez čistenia DPF filtra sa môže tiež stať, že príde k poškodeniu motora. Ak si na to nájdete kvalifikovaného profesionála, môžete sa týmto problémom jednoducho vyhnúť.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: