Search
Close this search box.

3 mesiace pred pôrodom: Na čo treba myslieť pri zariadení detskej izby?

Či už dieťa, batoľa alebo tínedžer, potomok sa nebude cítiť v dome alebo byte pohodlne bez útulného a individuálneho útočiska. Zariadenie takéhoto priestoru si však vyžaduje množstvo práce, ktorá pozostáva z jednotlivých krokov.

My vás s nimi zoznámime a detskú izbu zariadiť pomôžeme.

Na čo teda pri zariaďovaní detskej izby myslieť a ako si vybrať správny detský nábytok?

Zistite, či je miestnosť pre dieťa skutočne vhodná

Detské postieľky, prebaľovacie pulty, ohrádky a podložky na hranie sú najdôležitejšími spoločníkmi v detskej izbe, keď sú v nej bábätká.

Avšak, aby sa v detskej izbe cítili dobre deti všetkých vekových skupín, musíte im najskôr vybrať vhodný priestor. Ako ale ako rodič zistíte, že je konkrétna miestnosť pre dieťa vhodná?

Kým bábätká ešte v tejto miestnosti zaberajú veľmi málo miesta a spočiatku trávia väčšinu času v spálni svojich rodičov, staršie deti majú už svoje nároky a požiadavky. Z tohto dôvodu by sa pri výbere izby malo brať do úvahy, že potomok bude väčší a neskôr bude potrebovať iný nábytok.

Dobrou pomôckou pri výbere vhodnej izby tiež je, ak si viete zodpovedať nasledujúce otázky, ktoré vyplývajú z toho, že sa na izbu pozriete z pohľadu malého dieťaťa.

  • Je v nej konkrétnemu vzrastu dieťaťa všetko ľahko dostupné?
  • Je všetko pevne pripevnené, aby police zostali stabilné, aj keď hľadáte knihy alebo perá v najvzdialenejšom rohu?

Čo by mal zvládať nábytok do detskej izby?

Nábytok si samozrejme môžete vybrať podľa svojho vkusu. Ak čakáte potomka, nábytok v detskej izbe sa odporúča vyberať najneskôr tri mesiace pred pôrodom. Dôvodom sú možné škodliviny, ktoré sa pred príchodom nového člena rodiny odparia bez toho, aby spôsobili škodu.

Či už zariaďujete izbu pre novorodenca, alebo vyberáte do detskej izby nový nábytok pre mládež, je vždy vhodnejšie zvoliť si jemnú farbu nábytku a dozdobiť ho potom jednotlivými drobnosťami podľa vašej obľúbenej témy.

Správny musí byť aj koncept osvetlenia

Nočné svetielko je bezpečným spoločníkom mnohých detí, keď sú ešte malé. Len čo troška zostarnú, môže byť skvelou náhradou skutočná nočná lampa. Dobre premyslené by malo byť aj osvetlenie stropu a pracovného stola. Dôvodom je sústredenosť dieťaťa, ako aj zdravie malých očiek, aby sa pri učení a čítaní nemuseli príliš namáhať. Pri osvetlení treba myslieť aj na jeho bezpečnosť.

Menej je niekedy viac

Túto radu by si mali vziať k srdcu najmä čerství rodičia. Je oveľa jednoduchšie mať hneď od začiatku v detskej izbe obmedzenú politiku hračiek, ako sa ju snažiť presadiť, keď je potomok starší. Mnohé deti sú v dnešnej dobe úplne ohromené, pretože nevedia, s akými hračkami sa majú hrať.

Pozri aj:

Najčítanejšie

9 netradičných filmov s vianočnou tematikou, ktoré vám spríjemnia sviatky
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
RECEPT: Rýchle a jednoduché parmezánové tyčinky (jedna dávka nikdy nestačí)
Najbizarnejšie vianočné tradície z rôznych kútov sveta
Rebríček 10 najkrajších európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčame: