Search
Close this search box.

10 bizarných a bláznivých festivalov, po návšteve ktorých čistí zaručene neostanete

Aké je to aspoň na chvíľu odhodiť všetky zábrany a nestarať sa o to, ako vyzeráme? Určite oslobodzujúce. Asi aj preto majú tieto slávnosti obrovský úspech a každoročne ich navštevujú milióny ľudí.

Portál brightside.me vybral 10 udalostí, ktoré by ste mali aspoň raz za život navštíviť. Určite vo vás zanechajú nezmazateľnú (a možno aj nezmývateľnú) stopu.

1. Festival Holi, India

Zdroj: Flickr / TheFlatHat

Kým u nás vítame jar vajíčkami a zajacmi, v Indii sa jar víta farbami. Počas tradičného hinduistického sviatku Holi na seba ľudia hádžu farebný prášok. Každá farbu má pritom svoj vlastný význam. Červená reprezentuje čistotu, zelená vitalitu, modrá pokoj a žltá zbožnosť.

2. Boryeong Mud Festival, Južná Kórea

Zdroj: Flickr / Byoung Wook

História tohto festivalu nie je ešte príliš dlhá, prvý ročník sa totiž konal v roku 1998. Pôvodne bol súčasťou marketingovej kampane, ktorá mala pomôcť predaju kozmetiky vyrobenej z miestneho blata. Toto blato má údajne liečivé účinky a je plné minerálov. Festival, počas ktorého sa môžete vyváľať v liečivom bahne, láka každoročne milióny turistov. V roku 2014 prišlo neuveriteľných 329 miliónov návštevníkov.

3. La Tomatina, Španielsko

Zdroj: Flickr / Cal Neva

120 ton paradajok sa každý rok rozpučí počas slávnosti La Tomatina. Táto obrovská pouličná vojna s jedlom sa každoročne odohráva v meste Bunol. Paradajky obsahujú prírodné kyseliny a majú aj dezinfekčné účinky. Vďaka tomu sú ulice tohto mesta považované za najčistejšie v Španielsku.

4. Chinchilla Melon Festival, Austrália

Zdroj: Flickr / Địa điểm Du Lịch

Táto netradičná udalosť sa každoročne odohráva v austrálskom meste Chinchilla. Počas jedného februárového víkendu si prídu na svoje všetci milovníci tohto ovocia. Slávnosť je totiž doslova nabitá rôznymi aktivitami, ktoré súvisia s melónmi. Môžete si napríklad zasúťažiť o najväčší vypestovaný melón, vyskúšať melónové lyžovanie alebo ródeo. Možností je neúrekom a čistí určite neostanete.

5. Chytanie syra, Anglicko

Zdroj: Flickr / Eye

Špinavé oblečenie je asi tá najmenšia ujma, ktorá vám hrozí počas tohto absurdného športového podujatia. Organizátori zhodia syr z kopca menom Cooper’s Hill a skupina šialencov sa za ním strmhlav vrhne. Víťazom je ten, kto chytí syr.

To sa však stane len málokedy, kedže syr letí rýchlosťou 110 km/hod. Zvíťazí teda ten, kto sa do cieľa dokotúľa ako prvý. Kotúľanie sa z kopca Cooper’s je považované za jeden z najnebezpečnejších športov na svete. Viac si o bizarných športoch môžete prečítať TU.

6. Pomarančová bitka, Taliansko

Zdroj: Flickr / Roberto Pagani

Španieli majú paradajky, Taliani pomaranče. Dejiskom pomarančovej bitky, v ktorej proti sebe bojujú ľudia rozdelení do 9 skupín, sú ulice mestečka Ivrea. Za obeť tejto zábave padne každoročne 250 ton pomarančov.

7. Majstrovstvá sveta v šnorchlovaní bahnom, Wales

Zdroj: Flickr / Rutger Geerling

Máme tu adepta na najšpinavší šport všetkých čias. Ak sa chcete stať majstrom sveta v šnorchlovaní bažinami, odporúčame navštíviť Wales. Momentálny svetový rekord na vzdialenosť 110 metrov je 1 minúta a 18,81 sekúnd. Trúfate si?

8. Vínna bitka, Španielsko

Zdroj: Reprofoto YouTube

Južné krajiny sú experti v plytvaní dobrým jedlom a nápojmi. Zatiaľ čo pomaranče a paradajky sa ešte dajú tolerovať, víno je už značne cez čiaru. Každoročne na túto zábavu padne za obeť 500 litrov vína. Toľká škoda!

9. Medzinárodný deň vankúšových vojen, celý svet

Zdroj: Flickr / Torsten Reimer

Niektoré sviatky a udalosti majú dlhú históriu a tradíciu. Deň vankúšových vojen je však relatívne nová záležitosť. Vznikol na sociálnych sieťach a zúčastniť sa ho môže každý, kto 6. apríla vezme do ruky vankúš a tresne s ním svojho spoločníka po hlave.

10. Monkey Buffet Festival, Thajsko

Zdroj: IG / thequint

Slávnosť, ktorá je primárne určená pre opice. V Thajsku ľudia veria, že tieto zvieratá prinášajú šťastie a tak im každoročne, konkrétne 25. novembra, usporiadajú obrovskú hostinu. Opice si môžu pochutnať na 2 tonách ovocia, orieškov a iných lahôdok. Táto slávnosť každoročne priláka množstvo turistov, keďže opice sú na ľudí zvyknuté a vôbec sa ich neboja.

Zdroj: brightside.me, Wikipedia

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tieto vianočné trhy v Európe si ľudia zvolili za tie najkrajšie pre rok 2019
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
Príbeh roka: Chlapík zničil umelecké dielo za viac ako 100 000 dolárov. Zjedol banán
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčame: