Search
Close this search box.

Aký starý je váš štvornohý miláčik? Vyskúšajte jednoduchú rovnicu a zistite skutočný vek psa

Vek psa sa dá len ťažko premietnuť na vek človeka. Psy žijú o poznanie kratšie ako ľudia, omnoho skôr dospievajú. Nová štúdia poukazuje na to, že doteraz sme vek psa rátali nesprávne.


Zaužívaný spôsob, pomocou ktorého sa ľudia snažia odhadnúť vek psa, je, že jeden rok v živote psa sa rovná siedmim ľudským rokom. Ak má teda váš pes 2 roky, v ľudskom rátaní by mal mať 14 rokov. Táto metóda však nie je vôbec presná. Psy sú však už vo veku dvoch rokov dávno dospelé, kým ľudia sú v štrnástich stále tínedžeri.

Všímajte si príznaky starnutia

Ako informoval portál medicalnewstoday.com, vedcom z Kalifornskej univerzity sa pod vedením profesora Treya Idekera podarilo nájsť omnoho presnejší spôsob, ako vyrátať biologický vek psa. Ak chcú majitelia štvornohých chlpáčov zistiť, aký starý je ich miláčik, mali by sa skôr zamerať na špecifické fyzické príznaky starnutia. Vďaka nim lepšie pochopia, v akej životnej etape sa ich pes nachádza.

Presne o toto sa pokúsili aj vedci. Všetky živé bytosti sú totiž v tomto rovnaké. Naše bunky sa starnutím menia, vyvíjajú a degradujú. Skúmaním DNA sa teda dá vypočítať biologický vek nielen u človeka, ale aj myší, šimpanzov či psov.

Zdroj: Unsplash / ipet photo

Vyskúšajte jednoduchú rovnicu

Takéto testovanie podstúpili aj psy, ktoré boli súčasťou výskumu. Vedci si zvolili plemeno labradorského retrívera, pričom testu sa zúčastnilo 106 psov a ich výsledky porovnali s výsledkami 320 ľudí. Zvieratá boli vo veku od 4 týždňov až po 16 rokov. Výsledky ukázali, že psy starnú omnoho rýchlejšie v nižšom veku, pričom postupom času sa ich starnutie spomaľuje.

Vedci sa napokon dopracovali k finálnej rovnici, ktorá vám umožní presne odhadnúť vek vášho zvieraťa.

16 x ln (vek psa) + 31

Vek svojho zvieraťa zadajte do kalkulačky, stlačte ln (prirodzený logaritmus), výsledok vynásobte číslom 16 a nakoniec prirátajte 31.

Ak má teda váš pes napríklad 2 roky, tak má 42,1 psích rokov. Ak má 5 rokov, jeho psí vek je 56,8, a pod.

Zdroj: medicalnewstoday.com

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash / James Barker

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: