Search
Close this search box.

Bielizeň vysušená slnečnými lúčmi je voňavejšia a sviežejšia. Prečo je to tak?

Väčšina z vás bude asi súhlasiť s tým, že niet nad voňavú, čerstvo vypratú bielizeň. Aj vám sa zdá, že ak ju vysušíte na slnku vonia krajšie ako zo sušičky? Nejde len o pocit. Dánski vedci publikovali v odbornej publikácii Enviromental Chemistry závery z výskumu, ktorý sa zameriaval na ozrejmenie tejto skutočnosti.


Ako informuje portál The New York Times, predmetný výskum z oblasti environmentálnej chémie prebiehal v rokoch 2018 až 2019. Viedla ho Sylvia Pugliese, vtedy ako študentka magisterského štúdia na Univerzite v Kodani. Vôňa čerstvo vypratej bielizne jej pripomínala domov, aj preto sa nadšene pustila do práce.

Výskumný tím použil na experiment množstvo bavlnených uterákov a k dispozícii mal aj malú miestnosť s balkónom. Najskôr oprali vo vode každý uterák trikrát, následne ich vyvesili na troch rôznych miestach, konkrétne na priamom slnku, v tieni a v interiéri. 

Po usušení ich vložili do uzavretého vrecka na 15 hodín. Následne odobrali vzorky chemických látok, ktoré sa z uterákov uvoľnili. Podobný odber vzoriek urobili aj z prázdneho vrecka, nevypratého uteráka či vzduchu po sušení. Po analýze v laboratóriách a porovnaní vzoriek dospeli k zaujímavým zisteniam. Z bielizne, ktorá bola vysušená na priamom slnku, sa uvoľnilo podstatne viac ketónov a aldehydov, t.j. vonných látok.

Zdroj: Unsplash / Jason Briscoe

Vôňa a príjemné emócie

Okrem tohto objektívneho zistenia má sušenie bielizne na slnku aj ďalší pozitívny efekt. Ľuďom sa takáto voňavá bielizeň priamo spája so spomienkami na detstvo a vyvoláva u nich nostalgiu či príjemné pocity.

V súčasnosti sa Sylvia už v rámci doktorandského štúdia venuje problematike umelej fotosyntézy, avšak stále verí, že sa v budúcnosti bude môcť zaoberať podobnými témami. „Myslím si, že je to skutočne pekný spôsob, ako sa možno venovať vede,“ uviedla.

A na záver ešte jedna zaujímavosť. Vedci uvádzajú, že aj na prírodných povrchoch prebiehajú vďaka ultrafialovému žiareniu podobné chemické procesy ako pri sušení bielizne. To je dôvod, prečo mnoho ľudí miluje práve vôňu stromov a zeme po daždi.

Zdroj: nytimes.com

Zdroj titulnej fotografie: Pexels

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
20 typických suvenírov, ktoré si môžete kúpiť na potulkách Európou

Odporúčame: