Search
Close this search box.

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie

Zdroj: Pexels

Pivo patrí medzi obľúbený druh moku. Kým niektorí si ho nevedia vynachváliť, keď si ho dávajú na vlasy, iní ho zase pridávajú do gulášu. A samozrejme, ostatní ho hlavne pijú. Vedeli ste však o jeho pozitívnych účinkoch na naše zdravie?


Pivo je síce kalorická bomba, no obsahuje vitamíny zo skupiny B, bielkoviny, minerályantioxidanty. Ako píše denník Daily Mail, v skutočnosti je pivo na tieto látky bohatšie ako samotné víno, ktoré je vo všeobecnosti považované za zdravšie.

Niet však pochýb o tom, že pivo je jeden z najobľúbenejších alkoholických nápojov na svete. A zdá sa, že pre milióny ľudí môže mať i množstvo nečakaných zdravotných prínosov. Okrem uhasenia prvotného smädu totiž kvalitné a dobré pivo obsahuje i nutričné zložky, ktoré napomáhajú posilniť zdravie mozguznížiť riziko srdcového infarktu. Pôsobí teda ako schopná prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Pozitívne účinky piva potvrdili aj vedci

Vyššie spomenuté skutočnosti podporili aj výsledky výskumu, ktorý vedci publikovali v časopise  American Journal of Medical Sciences. „Obsah antioxidantov v pive je ekvivalentný obsahu, ktorý sa nachádza vo víne, ale špecifické antioxidanty sú odlišné, pretože jačmeň a chmeľ používaný pri výrobe piva obsahujú iné flavonoidy, než tie, ktoré sa používajú pri výrobe vína,“ uvádza predmetná štúdia. „Lekári by si mali byť vedomí rastúcich dôkazov podporujúcich výživové a zdravotné prínosy miernej konzumácie alkoholu ako súčasti zdravého životného štýlu.“

V pive je obsiahnutých množstvo prospešných látok. (Zdroj: Unsplash / Wil Stewart)

Pivo obsahuje i množstvo polyfenolov, akými sú flavonoidy a fenolové kyseliny. Tie priamo prispievajú v boji proti rôznym chorobám a sú prospešné pre ľudské telo v mnohých ohľadoch. Môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky, rakoviny či srdcových ochorení. Pitie piva môže viesť k vyšším hladinám lipoproteínov – zástupcov dobrého cholesterolu, ako aj prispievať k redšej krvi.

Všetko s mierou

Asi netreba príliš zdôrazňovať fakt, že tieto výhody sa môžu dostaviť iba vtedy, ak sa pivo konzumuje s mierou, a nie v nadmerných množstvách. Z toho dôvodu stavte v tomto prípade skôr na kvalitu, ako kvantitu.

Ak je pivo nápojom, ktorému príliš neholdujete, dajte mu ešte šancu. Veď toľko vitamínov, minerálov a skvelých vecí – to už rozhodne stojí za vyskúšanie. Čo poviete?

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: