Search
Close this search box.

Bratislave chýba Čumil. Čo stojí za jeho zmiznutím?

Všetko sa odohralo cez víkend

Podľa Bratislavčanky Adriany, socha Čumila bola ešte v sobotu večer, t.j. 24. novembra 2018, na svojom mieste. V nedeľu nadránom však už kolovali na sociálnych sieťach fotografie, na ktorých Čumila nebolo.Vyčíňanie vandalov

Bratislavská mestská polícia pri bežnej obhliadke zistila, že so sochou niekto manipuloval. „Aby sa predišlo škodám, socha sa dočasne demontovala a urobí sa pravidelná údržba jej ukotvenia,“ povedala pre bratislavskenoviny.sk Nora Gubková, hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Zo strany polície ide aj o prevenciu ochrany majetku, pretože sochu napoleonského vojaka na Hlavnom námestí vypáčili vandali už začiatkom septembra. Čumil je teda momentálne na Miestom úrade Staré Mesto.

Tak vojak či zvedavec

Socha z kanála je vytvorená z bronzu. Teda žiadny vojak, ako si mnohí mohli doteraz myslieť. Jej autorom je Viktor Hulík. „Čumil je absolútne anonymná figúrka, ktorú som vymyslel, pretože ako teenager som veľmi často navštevoval korzo a chcel som, aby táto figúrka bola vyjadrením pohody, úsmevu a dobrej nálady, ktoré tu kedysi panovali. Verím, že aj zásluhou Čumila sa sem opäť po rokoch vrátili,” povedal pre bratislavskenoviny.sk autor sochy. Keďže bola osadená 26. júla 1997, na Bratislavu pozerá už viac ako dve desaťročia.Portál Boredpanda zostavuje rebríček najkreatívnejších sôch a plastík. Na zozname 25 najkreatívnejších na svete nechýba ani náš bratislavský Čumil. Čitatelia vyberali spomedzi 160 ašpirantov a zasielali svojim favoritom hlasy. Vďaka tomu si aj socha z kanála môže povedať, že je v niečom naj.

„MAN AT WORK“

Výstražná značka, ktorá pri Čumilovi stojí, upozorňovala, že „muž tu pracuje“. Pôvodne nebola jeho súčasťou. Vtipný odkaz sa doplnil až po 10 rokoch. Až situácia si vyžiadala, aby pri soche osadili výstražne vtipnú značku, nakoľko neopatrní vodiči spôsobili opakované dopravné nehody, pri ktorých bol Čumil poškodený.

Zdroj: dnes24.sk, bratislavskenoviny.sk, slovakia.travel

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: