Search
Close this search box.

Radi si poobede zdriemnete? Je šanca, že sa vyhnete vážnemu zdravotnému problému

Pre zdravý spánok viacerí odporúčajú 8 hodín, no nie vždy sa nám to podarí. A práve zdriemnutie počas dňa je výborná pomoc na doplnenie spánku, ktorý nám v noci chýbal. Výskumy totiž ukázali, že nedostatok spánku zvyšuje riziko aterosklerózy, t.j. ochorenia tepien, pri ktorom sa do cievnej steny ukladajú tukové látky, ktoré spôsobujú jej zužovanie a tvrdnutie.

Stránka LADbible informovala o štúdii, ktorú uskutočnili vedci z Univerzitnej nemocnice v Lausanne vo Švajčiarsku. V rámci nej monitorovali 3 400 ľudí vo veku od 35 do 75 rokov po dobu piatich rokov. Počas štúdie skúmali súvislosť medzi dĺžkou zdriemnutia, jej frekvenciou a rizikom infarktu alebo mozgovej príhody.O výsledkoch štúdie informoval časopis British Medical Journal. Jedinci, ktorí si zdriemli jeden až dvakrát týždenne počas dňa, mali menšie riziko infarktov a mozgových príhod až takmer o polovicu.

Ako uviedla Nadine Hausler, hlavná autorka štúdie z Fakultnej nemocnice v Lausanne, počas výskumu sa brali do úvahy aj ďalšie faktory, ktoré by mohli potenciálne ovplyvniť výsledky. Zohľadňoval sa napríklad vek, čas nočného spánku či ďalšie riziká kardiovaskulárnych ochorení. Podľa jej slov, pravidelné zdriemnutie vplývalo negatívne iba na osoby staršie ako 65 rokov a osoby trpiace spavou chorobou.

Zdroj: Unsplash / Anthony Mapp

Naveed Sattar, pôsobiaci ako profesor metabolickej medicíny na univerzite v Glasgowe, tvrdí, že pravidelné zdriemnutie je vo všeobecnosti zdravšie. Ľudia, ktorí si takto oddýchnu raz alebo dvakrát týždenne, majú zdravší životný štýl a lepšie organizovaný čas. Aj on teda zdriemnutie počas dňa odporúča, no zároveň dodáva, že si nemyslí, že z jednej štúdie sa dá zistiť, či denný odpočinok znižuje riziko infarktu. Takéto zistenia by si podľa neho vyžadovali oveľa zložitejší proces štúdií.

Pokiaľ ste sa teda v noci nevyspali doružova a máte cez deň pár minút voľna, určite nebude na škodu, ak si na chvíľku zdriemnete. A možno by sme si mohli vziať príklad od Španielov, Talianov či Portugalcov, ktorí majú tú známu a závideniahodnú poobedňajšiu siestu.

Zdroj: ladbible.com, heart.bmj.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Poznáte ich všetky? Toto je 8 najznámejších piesní z kultových Disneyoviek
V mestskej časti Košice - Šaca vyrastie nová moderná Farmárska tržnica

Odporúčame: