Search
Close this search box.

Realita alebo sci-fi? Tieto vynálezy z roku 2018 sú dôkazom toho, že žijeme v budúcnosti

Inovátori však nespia a každý rok prinášajú nové vynálezy, ktoré robia náš život komfortnejším a naše telá lenivejšími.

 

Prinášame vám 9 netradičných vynálezov, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 2018:

 

1. Okuliare, ktoré zablokujú reklamu

Aj vám prekáža všadeprítomná reklama? Prerušuje obľúbené programy, doslova o ňu zakopávate v uliciach, na billboardoch či v obchodoch, kde sa bohužiaľ nedá jednoducho prepnúť. V apríli 2019 sa do predaja dostanú špeciálne IRL okuliare, ktoré skoncujú so všetkým nevyžiadaným reklamným smogom.

Vynálezcovia Ivan Cash a Scott Blew svoje okuliare vybavili špeciálnym polarizačným filtrom, ktorý chráni nielen pre slnkom, ale je schopný zablokovať aj žiarenie z obrazoviek. IRL okuliare fungujú na všetky typy obrazoviek, okrem smartfónov a OLED matrix displejov. Výrobcovia však sľubujú, že v budúcnosti túto chybu napravia. Ich cena sa bude pohybovať od 49 dolárov (t.j. cca. 43,- EUR).

Zdroj: kickstarter.com

2. Zariadenie, vďaka ktorému už nikdy nič nestratíte

Ak pravidelne strácate kľúče, peňaženky či iné cennosti, máme pre vás dobrú správu. Zariadenie s názvom Tile Mate vás nenechá odísť bez nich. Ak sa totiž od zariadenia vzdialite, vyšle signál, že ste na niečo dôležité zabudli.Tento prenosný Bluetooth senzor môžete pripojiť k čomukoľvek, na čom vám záleží. Na svojom smartfóne či tablete môžete vidieť, kde sa hľadaný predmet nachádza. Takisto môžete stlačiť tlačidlo v aplikácii, ktorá spustí melódiu na zariadení a tá vás k nemu dovedie.

https://www.instagram.com/p/BqgPVj_BirQ/

3. Scribit – robot, ktorý nafarbí steny

Tento šikovný robot namaľuje na stenu čokoľvek, čo budete chcieť. Dokáže maľovať na vertikálne steny a je poloautomatický. Scribit vyzerá ako malá kovová plošinka visiaca na dvoch kábloch, ktoré sú uchytené na okennom ráme alebo stene. Pohybuje sa po povrchu steny a obsahuje 4 rôzne farby a vymazávač.

Robot sa dá ovládať v špeciálnej mobilnej aplikácii, v ktorej si môžete zadať o aký obraz máte záujem a aká veľká je stena, na ktorej má maľba vzniknúť. Aplikácia určí trajektóriu pohybu a robot môže začať pracovať. Robot-umelec sa zatiaľ nedá kúpiť. Svoju premiéru bude mať 16. apríla 2019 v Miláne.

https://www.facebook.com/scribit.design/photos/a.208134629779135/208134583112473/?type=3&theater

4. Zrkadlo, ktoré kontroluje vaše cviky

Chceli by ste fitness trénera, ktorý by vám bol k dispozícii 24 hodín denne? Nemusíte si ho vziať za manžela/manželku! Toto nástenné zrkadlo má v sebe zabudované množstvo funkcií. Je schopné zaznamenávať vaše pohyby a okamžite vám povie, čo robíte zle. Vďaka tomu budete môcť využívať služby profesionálneho trénera v pohodlí vášho domova.

https://www.instagram.com/p/BnthJl_nCsT/

5. Inteligentná domáca záhradka

SproutsIO je inteligentná záhradka, ktorá vytvára ideálne podmienky na pestovanie zeleniny, zelene a ovocia. Dokáže automaticky regulovať množstvo vody, živín a svetla, ktoré rastliny potrebujú pre život. S týmto premysleným systémom dokážete dokonca kontrolovať sladkosť plodov. Zariadenie je aj veľmi ekologické. Minie len 2 % z objemu vody, ktorú by ste potrebovali na bežnú exteriérovú záhradku. Podľa výrobcov dokáže zrýchliť rast vašich rastlín až trojnásobne.

https://www.instagram.com/p/BqLLTRBFfmx/

6. Zrkadlo, ktoré vám poradí, ako sa o seba starať

Care OS je zrkadlo, ktoré vám poradí, ako správne vyživovať vašu pokožku a aké krémy pre vás budú tie najlepšie. Dokáže rozoznať nielen ľudskú tvár, ale aj gestá a analyzovať stav pokožky. Okrem toho, dokáže prehrávať hudbu a robiť selfies. Ktovie, či dokáže zodpovedať aj na tú najdôležitejšiu otázku: Zrkadielko, zrkadielko, kto je najkrajší na tejto zemi?

https://www.instagram.com/p/BmzBAP1gNpB/

7. Maska s filtrom

Breaze maska na tvár dokáže zachytiť drobné nečistoty a baktérie zo vzduchu, ktorý dýchame. Táto maska, na rozdiel od svojich predchodcov, neobmedzuje v pohybe, nezhromažďuje sa v nej vlhkosť, čoho dôsledkom je, že sa nerosí. Je ideálna pre ľudí žijúcich vo veľkých mestách ako prevencia pred chorobami a časticami smogu.

https://www.facebook.com/Breaze/photos/a.1960267037541661/2066521770249520/?type=3&theater


8. Flexibilná televízia

OLED je super tenký televízor od spoločnosti LG. Váži len približne 2 kilogramy a dá sa pripevniť k stene s magnetickým podkladom. Tento typ obrazovky dokáže prenášať farby s väčším kontrastom a je energeticky menej náročný než bežné televízory.

https://www.instagram.com/p/Brr9hRVArJz/

9. Inteligentný zámok na dvere

Vďaka zariadeniu August Smart Lock budete môcť ovládať dvere na svojom dome či kancelárii s pomocou svojho mobilného telefónu. Aplikácia sleduje pohyb vašich dvier a zabezpečuje, aby zostali zamknuté. Môžete ich tiež na diaľku otvoriť pre svojich priateľov a rodinu. Táto praktická vecička je už v predaji.

https://www.instagram.com/p/Bhtq-bIFduC/

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: