a

Realita alebo sci-fi? Tieto vynálezy z roku 2018 sú dôkazom toho, že žijeme v budúcnosti

Zdroj: Instagram / Sproutsio / Gettthemirror

Technológie dokážu neuveriteľne zjednodušiť náš život. Autá, práčky, umývačky či robotické vysávače, nám zabezpečili množstvo voľného času, ktorý môžeme využiť kreatívnejšie. Naši predkovia dokázali všetko zvládnuť len za pomoci svojich vlastných rúk a nôh. V dnešnej dobe je to pre nás už len ťažko predstaviteľné.

Inovátori však nespia a každý rok prinášajú nové vynálezy, ktoré robia náš život komfortnejším a naše telá lenivejšími.

 

Prinášame vám 9 netradičných vynálezov, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 2018:

 

1. Okuliare, ktoré zablokujú reklamu

Aj vám prekáža všadeprítomná reklama? Prerušuje obľúbené programy, doslova o ňu zakopávate v uliciach, na billboardoch či v obchodoch, kde sa bohužiaľ nedá jednoducho prepnúť. V apríli 2019 sa do predaja dostanú špeciálne IRL okuliare, ktoré skoncujú so všetkým nevyžiadaným reklamným smogom.

Vynálezcovia Ivan Cash a Scott Blew svoje okuliare vybavili špeciálnym polarizačným filtrom, ktorý chráni nielen pre slnkom, ale je schopný zablokovať aj žiarenie z obrazoviek. IRL okuliare fungujú na všetky typy obrazoviek, okrem smartfónov a OLED matrix displejov. Výrobcovia však sľubujú, že v budúcnosti túto chybu napravia. Ich cena sa bude pohybovať od 49 dolárov (t.j. cca. 43,- EUR).

2. Zariadenie, vďaka ktorému už nikdy nič nestratíte

Ak pravidelne strácate kľúče, peňaženky či iné cennosti, máme pre vás dobrú správu. Zariadenie s názvom Tile Mate vás nenechá odísť bez nich. Ak sa totiž od zariadenia vzdialite, vyšle signál, že ste na niečo dôležité zabudli.Tento prenosný Bluetooth senzor môžete pripojiť k čomukoľvek, na čom vám záleží. Na svojom smartfóne či tablete môžete vidieť, kde sa hľadaný predmet nachádza. Takisto môžete stlačiť tlačidlo v aplikácii, ktorá spustí melódiu na zariadení a tá vás k nemu dovedie.

3. Scribit – robot, ktorý nafarbí steny

Tento šikovný robot namaľuje na stenu čokoľvek, čo budete chcieť. Dokáže maľovať na vertikálne steny a je poloautomatický. Scribit vyzerá ako malá kovová plošinka visiaca na dvoch kábloch, ktoré sú uchytené na okennom ráme alebo stene. Pohybuje sa po povrchu steny a obsahuje 4 rôzne farby a vymazávač.

Robot sa dá ovládať v špeciálnej mobilnej aplikácii, v ktorej si môžete zadať o aký obraz máte záujem a aká veľká je stena, na ktorej má maľba vzniknúť. Aplikácia určí trajektóriu pohybu a robot môže začať pracovať. Robot-umelec sa zatiaľ nedá kúpiť. Svoju premiéru bude mať 16. apríla 2019 v Miláne.

4. Zrkadlo, ktoré kontroluje vaše cviky

Chceli by ste fitness trénera, ktorý by vám bol k dispozícii 24 hodín denne? Nemusíte si ho vziať za manžela/manželku! Toto nástenné zrkadlo má v sebe zabudované množstvo funkcií. Je schopné zaznamenávať vaše pohyby a okamžite vám povie, čo robíte zle. Vďaka tomu budete môcť využívať služby profesionálneho trénera v pohodlí vášho domova.

View this post on Instagram

#seeyourself finding balance.

A post shared by MIRROR (@getthemirror) on

5. Inteligentná domáca záhradka

SproutsIO je inteligentná záhradka, ktorá vytvára ideálne podmienky na pestovanie zeleniny, zelene a ovocia. Dokáže automaticky regulovať množstvo vody, živín a svetla, ktoré rastliny potrebujú pre život. S týmto premysleným systémom dokážete dokonca kontrolovať sladkosť plodov. Zariadenie je aj veľmi ekologické. Minie len 2 % z objemu vody, ktorú by ste potrebovali na bežnú exteriérovú záhradku. Podľa výrobcov dokáže zrýchliť rast vašich rastlín až trojnásobne.

6. Zrkadlo, ktoré vám poradí, ako sa o seba starať

Care OS je zrkadlo, ktoré vám poradí, ako správne vyživovať vašu pokožku a aké krémy pre vás budú tie najlepšie. Dokáže rozoznať nielen ľudskú tvár, ale aj gestá a analyzovať stav pokožky. Okrem toho, dokáže prehrávať hudbu a robiť selfies. Ktovie, či dokáže zodpovedať aj na tú najdôležitejšiu otázku: Zrkadielko, zrkadielko, kto je najkrajší na tejto zemi?

7. Maska s filtrom

Breaze maska na tvár dokáže zachytiť drobné nečistoty a baktérie zo vzduchu, ktorý dýchame. Táto maska, na rozdiel od svojich predchodcov, neobmedzuje v pohybe, nezhromažďuje sa v nej vlhkosť, čoho dôsledkom je, že sa nerosí. Je ideálna pre ľudí žijúcich vo veľkých mestách ako prevencia pred chorobami a časticami smogu.
8. Flexibilná televízia

OLED je super tenký televízor od spoločnosti LG. Váži len približne 2 kilogramy a dá sa pripevniť k stene s magnetickým podkladom. Tento typ obrazovky dokáže prenášať farby s väčším kontrastom a je energeticky menej náročný než bežné televízory.

9. Inteligentný zámok na dvere

Vďaka zariadeniu August Smart Lock budete môcť ovládať dvere na svojom dome či kancelárii s pomocou svojho mobilného telefónu. Aplikácia sleduje pohyb vašich dvier a zabezpečuje, aby zostali zamknuté. Môžete ich tiež na diaľku otvoriť pre svojich priateľov a rodinu. Táto praktická vecička je už v predaji.

Zdroj: brightside.me