Chlapec trpiaci autizmom zostrojil najväčšiu repliku lode Titanic zo stavebnice LEGO

Parník Titanic sa potopil pred 108 rokmi, pričom spomienka na túto udalosť je do istej miery spojená skôr s filmovým priemyslom. Oscarový film Jamesa Camerona s rovnomenným názvom z roku 1997 zostáva tretím najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias. 


Ako sa však zdá, táto udalosť podnietila ľudí k rôznej tvorbe aj v iných oblastiach života. Ako informuje portál Bored Panda, 17-ročný Brynjar Karl Biggisson z Reykjavíku sa postaral o ďalší svetový rekord. Vytvoril veľkolepú repliku Titanicu zo stavebnice LEGO, a využil na to až 56-tisíc kúskov. Svoj ambiciózny plán začal realizovať už ako 10-ročný.

Lode sú jeho život

Všetko sa to začalo, keď Brynjar ako 9-ročný chlapec navštívil zábavný park LEGOLAND v Dánsku.  Výstava ho už vtedy doslova uchvátila. Keď som prvýkrát uvidel veľké modely z LEGA, bol som fascinovaný stavebnými štruktúrami,“ spomína. V tom istom čase ho zaujali aj lode, a preto sa pustil do intenzívneho hľadania informácií na Internete. Titanicom som bol posadnutý. Naučil som sa všetko, čo treba vedieť o tejto lodi a jedného dňa som dostal nápad vytvoriť jeho repliku z LEGA.“

Pri stavaní modelu o veľkosti 7 metrov mu pomáhali dve kľúčové osoby v jeho živote, starý otec Lulli a mama. Práve vďaka mame sa mu podarilo založiť stránku na podporu projektu, čím získal financie na nákup stavebnice. Taktiež mu doma uvoľnili priestor v sklade, kde sa stavbe modelu venoval 11 mesiacov, a to každý deň 3 až 4 hodiny. 

Ide si za svojím snom

Ako Brynjar ďalej uvádza, LEGO sa stalo dôležitou súčasťou jeho života už v ranom detstve. Keď mal 5 rokov, diagnostikovali mu autizmus a jeho socializácia bola na zlej úrovni. Vždy sa hrával sám, a práve stavebnica sa tak stalo jeho najlepším priateľom.

Dnes však už môže hovoriť o obrovskej premene. Vďaka priateľom sa mu rozvinuli komunikačné schopnosti a nemá s nimi takmer žiaden problém. Aj v súčasnosti sa venuje milovaným lodiam a v rámci letnej brigády pracuje na trajekte, ktorý odváža ľudí na ostrov Viðey, nachádzajúci sa v blízkosti hlavného mesta Islandu. 

V súčasnosti je Brynjar v druhom ročníku na strednej škole a jeho veľkým snom je stať sa lodným kapitánom. Jeho úsilie a vytrvalosť môžu byť inšpiráciou pre ďalších ľudí, ktorí sa rozhodli naplno venovať svojim netradičným koníčkom. Práve táto aktivita im podá pomocnú ruku a ponúkne radosť v živote, ktorý je ovplyvnený touto diagnózou.

Zdroj: boredpanda.com

Zdroj titulnej fotografie: Facebook / Brynjar Karl

You don't have permission to register