Search
Close this search box.

Dôležité kritériá, ktoré vám pomôžu vybrať tú najlepšiu práčku

V porovnaní s mnohými inými typmi domácich a počítačových zariadení, je výber práčky pre domácnosť pomerne jednoduchá úloha. Aj tu vás ale môže prekvapiť niekoľko nových a nečakaných vecí, s ktorými ste sa počas dobrých služieb tej aktuálnej doteraz nestretli.


Preto bude najlepšie si vopred určiť hlavné kritériá, ktoré minimalizujú počet konkrétnych modelov, medzi ktorými budete musieť urobiť konečnú voľbu. Mali by ste tiež vedieť, že niekedy stačí kúpiť nové ohrievacie teleso do práčky alebo iný náhradný diel a celý problém je vyriešený.

Druh a veľkosť práčky

Ak ste sa rozhodli pre nový model, najjednoduchším a najzreteľnejším parametrom, na ktorý je nutné myslieť, je veľkosť vašej budúcej práčky a typ plnenia (bočné alebo vrchné).

Mali by ste sa tiež rozhodnúť, či potrebujete zabudovaný alebo voľne stojací stroj. Vstavané práčky sa zvyčajne inštalujú v kuchyni. Najbežnejšou možnosťou je ale stále voľne stojaca práčka, ktorá je nainštalovaná v kúpeľni.

Väčšina práčok má výšku 81 – 85 cm. V prípade kompaktných modelov, ktoré sú inštalované napríklad pod umývadlom, ich výška nepresahuje 65 až 70 cm. Vstavané práčky sú tiež vybavené nožičkami, ktoré vám umožňujú zmeniť výšku tohto spotrebiča, aby sa zmestil do kuchynskej sady.

Ak je váš aktuálny model vstavaný a začlenený do špecifického priestoru, namiesto hľadania lepších modelov si radšej zožeňte nové čerpadlo do práčky a ušetríte svoj čas aj peniaze. Pri vstavaných systémoch tiež nezabudnite na typ plnenia a otvárania, na ktoré je nutný priestor.

Hmotnosť bielizne a otáčky

Ideálne by bolo kúpiť si práčku, ktorá dokáže oprať čo najviac bielizne naraz. V tomto prípade veľké šťastie asi mať nebudete a do domácnosti si môžete kúpiť práčku, ktorá operie prádlo do maximálnej hmotnosti 10,5 kg pri rôznych otáčkach. Odrazí sa to však na veľkosti bubna a samotnej práčky.

Zdroj: Pixabay

Kvalita odstreďovania môže byť určená dostupnou rýchlosťou odstreďovania. Ak si preto chcete vybrať práčku podľa maximálneho počtu otáčok, v tomto smere môžete ísť do maximálnej hodnoty 1 600 otáčok za minútu.

Pre väčšinu domácich práčok je to zvyčajne v rozsahu 800 až 1200 ot / min. Zvyčajne postačuje 1 000 ot./min. Vyššie hodnoty znamenajú, že na stroj sa kladie vyššia záťaž (napríklad má prať veľa bielizne pre veľkú rodinu).

Sušenie odevov

Funkcia sušenia bielizne je v dnešnej hektickej dobe pomerne užitočná, pretože nám umožňuje používať čerstvo oprané oblečenie okamžite po dokončení práčky. Aj tu je dôležitá veľkosť a spotreba energie, ktorú sušička na jeden cyklus potrebuje.

Hlučnosť

Veľkým a veľmi častým problémom prania je hluk, ktorý práčka pri konkrétnom programe vydáva. Hladina hluku je jednoduchý a zrozumiteľný parameter, na základe ktorého môžete určiť, či je váš stroj vhodný na inštaláciu v bezprostrednej blízkosti napríklad spálne alebo v kombinovanej obývacej izbe s kuchyňou. Pre väčšinu štandardných situácií je celkom vhodný stroj s hladinou hluku nepresahujúcou 55 dB.

Hlučnosť práčky a jej vibrácie tiež závisia od množstva bielizne, jej usporiadania v bubne alebo zlého vyváženia. Ak by vám aj napriek všetkým opatreniam stále „behala“ po kúpeľni, môžete si kúpiť pod ňu špeciálne podložky.

Pozri aj:

Najčítanejšie

9 netradičných filmov s vianočnou tematikou, ktoré vám spríjemnia sviatky
Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?
RECEPT: Rýchle a jednoduché parmezánové tyčinky (jedna dávka nikdy nestačí)
Najbizarnejšie vianočné tradície z rôznych kútov sveta
Rebríček 10 najkrajších európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčame: