Žiarlivosť patrí k silným emóciám, ktoré výrazne ovplyvňujú nielen naše myslenie, ale aj konanie. Ako univerzálna ľudská črta je prítomná vo vzťahoch u všetkých svetových kultúr. Napriek tomu sa u mužov a žien prejavuje rôzne, informoval portál Bright Side.
Evolučná teória pokladá za kľúčovú otázku zachovania ľudstva prežívanie a rozmnožovanie. Už v minulosti sa mužom pripisovala úloha zanechať po sebe čo najviac potomkov, kým ženy sa v čo najväčšej miere starali o blaho svojich detí. S tým súvisí aj výber partnerov a vzťahov.
Mužskí jedinci, v snahe zachovať rod, prenášali gény na čo najväčší počet žien. Tie si starostlivo vyberali partnera, ktorý by sa ukázal ako najlepší rodič. Práve toto učenie ukazuje rozdiely vo vnímaní žiarlivosti u oboch pohlaví.
Muži potrebujú istotu
Keďže za hlavné poslanie mužov je už odnepamäti považované splodenie potomkov, chcú si byť istí, že deti, o ktoré sa starajú, sú ich vlastné. Kým u žien nie je žiadna pochybnosť o biologickom vzťahu, u mužov taká záruka neexistuje. Na základe tejto skutočnosti vedci vysvetľujú, že pre mužov je fyzické podvádzanie omnoho frustrujúcejšie ako emocionálne. Ide o riziko, že investujú svoju energiu a čas do detí, s ktorými nemajú spoločné gény.
Ženy chcú pre svoje deti vždy len to najlepšie
Naopak, u nežnejšieho pohlavia vzniká iná, biologicky podmienená, príčina žiarlivosti. Ženy túžia po silnom partnerskom zväzku, aby mohli úspešne vychovávať spoločné deti. Väčšiu váhu prikladajú emocionálnej nevere než fyzickému podvádzaniu. Prirodzene, zvyšuje sa tým riziko odcudzenia a straty partnerskej podpory.
Žiarlivosť závisí od spôsobu prežívania vzťahu
Štúdia naznačuje, že žiarlivosť, ktorú prežívate, nemusí úplne súvisieť s biologickými faktormi. Výskum dokazuje, že vo všeobecnosti existujú vo vzťahoch dva typy väzieb, a to vyhýbavá a bezpečná. Práve tieto kategórie sa podieľajú aj na našom pocite žiarlivosti.
Ľudia prvej kategórie si cenia vlastnú nezávislosť viac ako čokoľvek iné a vyhýbajú sa hlbšiemu citovému spojeniu. Ich žiarlivosť nevzniká na emocionálnej úrovni, desia sa hlavne fyzickej nevery. Naopak, ľudia s bezpečnou vzťahovou väzbou, sa cítia vo vzťahoch komfortne a radi s partnerom zdieľajú aj svoje vnútorné prežívanie. Pre tento typ ľudí predstavuje oveľa väčšiu hrozbu práve emocionálna nevera.
Zaujímavosťou je, že muži sú zvyčajne zaradení v kategórii s vyhýbavou vzťahovou väzbou, kým ženy častejšie patria do druhej kategórie. Výskum tak potvrdil, že muži a ženy žiarlia z rozličných dôvodov a neveru prežívajú na inej úrovni.
Ako ste na tom vy? Žiarlite občas na partnera či partnerku? Aké sú vaše dôvody?
Zdroj titulnej fotografie: Pexels
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Toto sú 3 veci, ktoré musíte poriadne zvážiť, než sa vrátite ku svojmu bývalému partnerovi