Search
Close this search box.

Extrakcia zuba? Až posledná možnosť

Možno ste si všimli a zdá sa vám, že keď dostávate odporúčania, ako liečiť bolesť zubov, váš zubár vám navrhne množstvo rôznych uzdravujúcich procesov okrem extrakcie zuba. Prečo je tomu tak?

 

Poďme sa pozrieť na to, prečo sa extrakcia zubov často šetrí ako posledná možnosť pri liečbe zubného kazu a nepríjemnej bolesti zubov?

Prečo sa pred extrakciou zubov odporúčajú iné formy liečby?

Určite ste sa už aj vy vo svojom živote stretli s tým, že namiesto obávaného, ale pre vás možno nevyhnutného vytrhnutia zuba vám lekár odporučil jeho liečbu. A má to svoje dôvody. Záchovná  stomatológia nie je pre dobrého zubára Žilina spôsobom, ako si zaistiť prácu a dlhodobo dobrý plat, ale naopak, v mnohých prípadoch to znamená vyššiu ohľaduplnosť k vašej peňaženke, zdraviu aj pohodliu!

 

Vytrhnutie zuba predstavuje pre ústnu dutinu obrovský zásah, s ktorým sa vyrovnáva veľmi ťažko a pomerne dlhú dobu. Okrem toho môže odstránenie zuba spôsobiť ťažkosti s rečou, prežúvaním a trávením jedla. Hrozí vám tiež posunutie chrupu, zhryzu a strata kostnej hmoty.

 

Koreň zuba predsa poskytuje dutine a čeľustnej kosti stabilitu a oporu. Ak sa ale zub odstráni a nenahradí novým, kosť v čeľusti sa začne pomaly zhoršovať, čo vedie k nezvratnému úbytku kostnej hmoty.

Aké možnosti liečby sa odporúčajú namiesto extrakcie zubov?

Najčastejším zubným ošetrením, ktoré vám zubný lekár odporučí namiesto extrakcie zuba, je špeciálna endodoncia. Koreňový kanálik obnoví zub a dokáže bolesť zuba odstrániť.

 

Koreňový kanálik tiež umožňuje vášmu zubárovi získať prístup k infikovanému alebo rozpadnutému tkanivu v koreňoch zuba. Po získaní prístupu k infikovanému tkanivu ho môže váš zubár opatrne odstrániť, dezinfikovať oblasť a potom vyplniť dieru, ktorá zostala, špeciálnym tmelom. Koreňový kanálik nielenže odstraňuje choré tkanivo, ale obnovuje aj pevnosť zubu.

Kedy je extrakcia zubov považovaná za nevyhnutné riešenie?

Niekedy, aj keď sa zubár všemožne snaží zachrániť postihnutý zub, najlepšou možnosťou je jeho extrakcia. Situácie, ktoré si vyžadujú extrakciu zubov, zahŕňajú:

 

  • Infekciu zuba, ktorá sa rozšírila do kosti

Príliš veľa kazu môže viesť aj k tomu, že zub je príliš nestabilný na to, aby uniesol výplň alebo korunku. Rovnako to môže byť spôsobené slabším imunitným systémom postihnutej osoby.

  • Zub je príliš poškodený nehodou alebo zranením a neexistuje iná možnosť liečby.

Ak sa odporúča extrakcia zuba, problémom sa môžete vyhnúť absolvovaním zubného ošetrenia na vyplnenie medzery spôsobenej chýbajúcim zubom. Možnosti liečby, ktoré sa bežne používajú na nahradenie chýbajúcich zubov, zahŕňajú mostíky, zubné implantáty a zubné protézy.

 

Zuby a ich zdravie sú pre normálne fungovanie nášho tela veľmi dôležité. Aby ste sa ale mohli z ich dobrého stavu tešiť naozaj dlho, je vhodné sa o nestarať a aj v krajnom prípade radšej zvážiť liečbu ako úplné odstránenie zuba.

 

Zdroj obrázka:alexisdc/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: