Dominanta Považia láka každoročne tisíce návštevníkov pútavou históriou. Hrad na vysokom brale prekonal za stáročia skutočne veľa. Vystriedalo sa tu množstvo panovníkov a vlastníkov, prežil protiturecké a stavovské boje či požiar z roku 1790. 


Pôvodne obchodné a strategické miesto je aj v súčasnosti atraktívnou možnosťou, ako spoznávať naše dejiny, ale aj miestom odpočinku či zábavy. Čo by ste na Trenčianskom hrade rozhodne nemali prehliadnuť?

1. Studňa lásky

Zdroj: Wikimedia

Jedna z najkrajších legiend sa viaže k tzv. Studni lásky. Údajne ju dal vykopať Turek Omar pre svoju milovanú Fatimu, aby ju vykúpil zo zajatia Zápoľských.

Skutočná verzia príbehu je možno pragmatickejšia, no aj vďaka tomuto symbolu lásky si hrad zachováva romantický nádych. Studňa bola postavená v 16. storočí a dosahuje hĺbku 12 až 20 metrov. Nájdete ju na nádvorí hradu.

2. Ľudovítov palác

Zdroj: Trenčianske múzeum

Renovovaný gotický palác zo 14. storočia dodnes pripomína panovanie Ľudovíta Veľkého z rodu Anjou. V súčasnosti na tomto mieste prebieha dlhoročná expozícia historického nábytku zo 17. – 19. storočia pod názvom Reminiscencie.

Tiež sa tu nachádza salónik zariadený v loveckom štýle so zbierkou historických zbraní a ukážka bytovej kultúry z 19. storočia. V dolnej časti je umiestnená obrazová zbierka rodu Illesházy.

3. Katov dom

Zdroj: Trenčianske múzeum

Unikátne zachovaný dom v renesančnom slohu pripomína (ne)slávne pôsobenie mestského kata. Expozícia vám priblíži osudy mestských katov a dozviete sa aj o trenčianskych cechoch či remeslách. Nechýba zaujímavá zbierka meštianskej kultúry a v priestoroch bývalého meštianskeho domu si tiež môžete vychutnať skvelú kávu.

4. Barborin palác

Najkrajšia časť hradu patrila druhej manželke Žigmunda Luxemburského, Barbore z Celje. Palác postavený v roku 1430 je na mieste pôvodného Matúšovho paláca, čomu nasvedčujú aj zachované gotické fresky z 13. storočia. Tzv. Rytierska sieň sa dodnes využíva na rôzne reprezentačné účely, ako sú svadby, výstavy či vystúpenia. A dámy, v paláci krásnej Barbory sa budete cítiť ako skutočné princezné.

5. Rotunda

Predrománska stavba pochádza približne z 11. storočia a predpokladá sa, že bola postavená už počas Veľkej Moravy. Využívala sa predovšetkým na náboženské obrady. Zaujímavé archeologické nálezy, ktoré si na tomto mieste môžete pozrieť, potešia najmä milovníkov praveku či raného stredoveku.

6. Matúšova veža

Matúš Čák Trenčiansky bol zaujímavým stredovekým fenoménom. V čase najväčšej slávy vlastnil 50 hradov, čím prevýšil aj vtedajšieho uhorského kráľa, Karola Róberta z Anjou. Hoci sa po jeho smrti rozsiahle panstvo rozpadlo, až do 15. storočia sa pre územie Slovenska zaužíval názov „Matúšova zem“.

Práve jeho meno nesie majestátna Matúšova veža postavená v 11. storočí. Pôvodne slúžila ako tzv. donjon, teda posledná línia obrany hradu. Aj vďaka kvalitnému opevneniu bol hrad takmer nedobytný.

V interiéri máte možnosť obdivovať pracovňu hradného pána či erbovú výstavu pôvodných vlastníkov hradu. Ak ak sa dostanete až na najvyššie poschodie, naskytne sa vám impozantný pohľad na takmer celé Považie, od Bielych Karpát, cez Beckovský hrad, až po Považský Inovec.

Okrem stálych prehliadok hrad v lete ponúka zaujímavé atrakcie, ako napríklad vystúpenia sokoliarov, nočné prehliadky, aktivity pre deti či náučné programy. Podrobnejšie informácie k podujatiam nájdete na prehľadnej stránke Trenčianskeho múzea či portáli visit.trencin.sk.

Ak teda budete prechádzať Trenčínom, nevynechajte ani túto jeho najväčšiu pýchu. Na svoje si prídu deti, zahraniční turisti, no predovšetkým milovníci histórie.

Zdroj: visit.trencin.sk, muzeumtn.sk

Zdroj titulnej fotografie: trencinregion.sk

Naspäť hore
You don't have permission to register