Vianočné sviatky sú symbolom radosti, pokoja a rôznych tradícií. Mnohí z nás si ich spájajú s dobrým jedlom a ozdobeným stromčekom, pod ktorým si nachádzame darčekové potešenia. Niektoré krajiny a kultúry vo svete však slávia Vianoce odlišným, a často až bizarným spôsobom.
Poďte sa s nami pozrieť na pár najzaujímavejších vianočných tradícií z rôznych kútov sveta. Niektoré z nich sú staré stovky rokov, iné sotva desaťročia, no spája ich jedno – stali sa neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry.
Katalánsko: „Caga tio“ a „Caganer“
V španielskom Katalánsku sa môžete stretnúť s veľmi neobvyklými vianočnými symbolmi. Prvým je „Caga tio“ – ide o malé drevené polienko s úsmevom na tvári a červenou čiapkou. Štrnásť dní pred Vianocami sa tento tvor položí na jedálenský stôl, kde sa každý deň kŕmi ovocím, orechmi a sladkosťami. Na Štedrý večer ho potom bijú palicami, aby z neho tieto malé darčeky vybili.
Ďalším bizarným vianočným symbolom je „Caganer“ – figúrka muža sediaceho na toalete, ktorá sa už tradične objavuje v betlehemoch a symbolizuje plodnosť či bohatstvo. V posledných rokoch mávajú tieto figúrky, ktoré sa predávajú v obchodoch a na vianočných trhoch, podobu takmer akejkoľvek celebrity.
Japonsko: KFC na Vianoce
V Japonsku, kde kresťanstvo nie je hlavnou náboženskou tradíciou, si Vianoce získali veľmi komerčný charakter. Jednou z najpopulárnejších vianočných tradícií je konzumácia vyprážaného kurčaťa z KFC. Tento zvyk začal v 70. rokoch minulého storočia vďaka úspešnej reklamnej kampani „Kentucky for Christmas“. Mnohí Japonci si dnes objednávajú vianočné menu v KFC s niekoľkotýždňovým predstihom a uvádza sa, že práve týždeň pred 25. decembrom je pre tento reťazec v Japonsku údajne najziskovejším.
Nórsko: Skryté metly
V Nórsku veria, že počas Štedrého večera sa čarodejnice a zlí duchovia túžia zmocniť metiel, aby mohli lietať a prinášať nešťastie do domácností. Preto rodiny schovávajú metly na tajné miesta vo svojich obydliach, aby ich čarodejnice nemohli nájsť. Táto tradícia pochádza z dávnych pohanských povier, no pretrváva dodnes.
Venezuela: Na korčuliach do kostola
V Caracase, hlavnom meste Venezuely, majú populárny vianočný zvyk – počas adventného obdobia, najmä na ranné bohoslužby, ľudia dochádzajú na kolieskových korčuliach. Táto jedinečná tradícia, obľúbená najmä medzi mladšími generáciami, v skorých ranných hodinách uzatvára ulice pre autá, aby si korčuliari mohli užiť pokojnú cestu. Často ich sprevádza aj sviatočná hudba a po omši sa mnohí stretnú pri spoločných raňajkách.
Grónsko: Veľrybia koža na večeru
V Grónsku je veľrybia koža, známa ako mattak, tradičnou pochúťkou, ktorú často nájdete na slávnostných stoloch, vrátane toho vianočného. Základom je surová veľrybia koža spolu s tukovou vrstvou. Miestni ju považujú za dôležitý zdroj vitamínu C a ďalších živín, ku ktorým sa v arktických podmienkach nevedia tak ľahko dostať.
Ďalšou miestnou špecialitou je kiviak, zložený z drobnejšieho vtáctva, ktoré sa necháva fermentovať v žalúdku tuleňa. Áno, aj takéto exkluzivity môžete nájsť na vianočnom stole miestnych grónskych obyvateľov.
Škandinávia: Uctievanie kozy Yule
Uctievanie kozy Yule (po švédsky „Julbock“) je zvykom, ktorý pochádza ešte z čias pred kresťanstvom a tvoril súčasť pohanských osláv zimného slnovratu. Symbol kozy, ktorý je tradične vyrobený zo slamy, mal chrániť domácnosti a ich obyvateľov pred zlými duchmi. Malé slamené ozdoby v tvare kozy nájdete ešte aj dnes na vianočných stromčekoch v celej Škandinávii.
Rakúsko a Nemecko: Krampus
V rakúsko-bavorskom folklóre je Krampus diabolským a strašidelným stvorením, ktorého úlohou je trestať neposlušné deti počas sviatočného obdobia. Je považovaný za akýsi protipól svätého Mikuláša, ktorý odmeňuje dobré deti darčekmi. Krampus je najčastejšie zobrazovaný s rohami, dlhým jazykom, ostrými zubami, kožušinou, ovešaný reťazami či zvoncami.
Tejto démonickej postavičke je dokonca venovaný aj festival s názvom Krampusnacht, ktorý sa koná v mnohých mestách po celom Nemecku a Rakúsku vždy 5. decembra. Počas tejto noci sa organizujú sprievody, v ktorých sa stovky ľudí prezliekajú za Krampusa a preháňajú sa po uliciach.
India: Zdobenie mangovníkov
Hoci je India prevažne hinduistickou krajinou, približne 2,3 % obyvateľov tvorí kresťanská komunita, ktorá na oslavu vianočných sviatkov nedá dopustiť. Koná sa tradičná polnočná omša, rozdávajú sa darčeky, no niečo je predsa len iné. Ak nie sú po ruke jedle či borovice, domáci ich bez problémov nahradia mangovníkmi alebo banánovníkmi. Zdobia si ich svetielkami, rôznymi ozdobami a papierovými hviezdami.
Austrália: Vianoce na pláži
Keďže Vianoce v Austrálii spadajú do letného obdobia, oslavujú sa v horúcom počasí a majú úplne inú atmosféru. Mnohé rodiny ich trávia na pláži, kde si organizujú grilovačky a pikniky. Populárna je aj tradícia spievania vianočných kolied po holým nebom alebo Santa Claus v plavkách a so surfom, ktorý si získal srdce nejedného dieťaťa či turistu. I napriek tomu, že snehu sa rozhodne v tomto období nedočkáte, vianočné stromčeky, girlandy a svetelné dekorácie sú tradičnou súčasťou výzdoby.
Filipíny: Najdlhšie vianočné obdobie
Vianoce na Filipínach sa začínajú oslavovať už v septembri, odkedy zaznieva vianočná hudba v obchodných centrách, na trhoch, aj v domácnostiach. Hlavným symbolom filipínskych Vianoc je „Parol“ – tradičné hviezdicové svetlo, ktoré symbolizuje hviezdu z Betlehema. Najčastejšie sa vyrába z bambusu a japonského papiera, ale v súčasnosti môže mať aj modernejšiu plastovú podobu s LED osvetlením. Za jednu z najdôležitejších tradícií je považované tzv. „Simbang Gabi“, séria deviatich ranných omší pred Štedrým večerom.
Zdroj: lajfka.sk, independent.co.uk