Search
Close this search box.

Najlepšie tipy, ako si precvičiť pamäť a podporiť zdravie mozgu

Zdravie je dnes veľmi cenné, preto sa snažíme svoje telo vyzbrojiť tým najlepším arzenálom. Konzumujeme zdravú stravu a množstvo vitamínov. Často ale pritom zabúdame na jednu veľmi dôležitú vec. Našu myseľ, pamäť alebo mozgové funkcie. Ide predsa o veľmi dôležitý orgán, ktorý, ak prestane plniť svoje funkcie, naše telo bude odkázané na pomoc iných, čo asi nechce nikto z nás.


Našťastie to môžeme veľmi rýchlo a jednoducho zmeniť. Precvičiť všetky dôležité mozgové „závity“, bez ktorých to inak nemusíme prežiť.

Cvičenie mozgu nie je také ťažké. Stačí počas svojho života využívať jeho kapacitu naplno a dopriať mu všetky potrebné informácie a živiny.

Ako trénovať mozog a pamäť?

Veľmi jednoducho. Vyskúšajte si kúpiť puzzle. Táto logická a príjemná hra vám pomôže vycibriť pozornosť, trpezlivosť a schopnosť sústrediť sa. Navyše, pomocou spájania jednotlivých dielikov do seba vytvárate krásny obraz, takže zároveň potešíte aj svoju dušu a navodíte si pozitívne emócie.

Skladanie puzzle tiež prispieva k rozvoju vášho obrazového a logického myslenia, vnímania, rozlišovania jednotlivých prvkov farbou, tvarom alebo veľkosťou. Preto aj veľké puzzle 5000 vás tak môžu naučiť správne vnímať spojenie medzi časťou a celkom, či rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Podobných logických hier je veľmi veľa. Treba si vybrať takú, s ktorou sa dostanete do vytúženého cieľa bez problémov a starostí. Jednoducho tak, aby vás to bavilo.

Zdroj: Pexels

Diéta pre mozog

Rozvíjať a podporiť našu pamäť a funkcie mozgu je dôležité v každom veku. Okrem hier, informácií a zlepšovaní mozgovej kapacity, je veľmi dôležitá aj strava.

Často je všetko, čo náš mozog potrebuje, obsiahnuté práve v potravinách. Zostáva len zistiť jeho chuťové preferencie. My vám s tým pomôžeme.

Mozog potrebuje predovšetkým vitamíny skupiny B. Sú to práve ony, ktoré zabezpečujú činnosť nervového systému, zlepšujú pozornosť, schopnosť sústrediť sa, zlepšujú pamäť a celkový duševný stav.

Starnutie mozgu je proces postupného poškodzovania jeho buniek voľnými radikálmi. Z ich činnosti je narušená priepustnosť medzi neurónmi, bunky sú oxidované a odumierajú, čo výrazne znižuje duševné schopnosti. Pri spomalení tohto procesu preto hrajú dôležitú úlohu antioxidanty, najmä vitamíny C a E. V ovocí a zelenine ich nájdete najviac.

Nezabudnite ani na pravidelný pitný režim, horčík, železo a zinok. Uvidíte, že to bude s vami a vašou pamäťou oveľa lepšie.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: