Search
Close this search box.

Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

licenie-zo-starovekeho-egypta
Zdroj: Pinterest / Glaminati / Lexie Amarandos

Kozmetika a líčenie sú odnepamäti súčasťou ľudskej spoločnosti. Umožňujú ženám zvýrazniť krásu, skryť nedostatky či budovať sebavedomie. Popredné miesto v histórii make-upu patrí starovekým Egypťanom, ktorí využívali skutočne pestré a nevšedné líčidlá.


Starovekí Egypťania boli známi tým, že sa za svoj vzhľad rozhodne nehanbili, práve naopak. Boli naň veľmi hrdí a snažili sa ho za každú cenu ešte viac zvýrazniť. Zmienky o tvorbe prvého make-upu pritom siahajú až do roku 4000 pred Kristom.

Zaujímavé prísady

Ako uvádza portál LoveToKnow, pri príprave líčidiel vychádzali Egypťania z dostupných prírodných produktov. Malachit, medená ruda, slúžila na prípravu zelených očných tieňov, ktoré boli kedysi veľmi obľúbené. Na výrazné orámovanie očí sa používal čierny prášok zvaný galena, ktorý dodával mandľový tvar. Táto kombinácia zelenej a čiernej vytvárala exotický mačací vzhľad. Práve tieto farby patrili v Egypte k symbolom krásy a sily.

malachit
Malachit slúžil na prípravu zelených očných tieňov. (Zdroj: Wikipedia / JJ Harrison)

Veľmi populárne boli aj vtedajšie „rúže“ oranžovej, červenej či modročiernej farby. Najznámejšia egyptská vládkyňa Kleopatra nosila rúž zhotovený z červeného okru, včelieho vosku, kvetov, ale aj zmesi rozmliaždených mravcov. Okrem bežnej kozmetiky Egypťania vo veľkom vyrábali aj krémy či masky proti starnutiu. Ich hlavnou zložkou bol olivový olej, mlieko, vosk či morská soľ.

Často používali tiež parfémy s vôňou santalového dreva či ľaliových kvetov. Po horúcom dni si radi dopriali kúpeľ v ružovej vode s ovocnými a kvetinovými esenciami. Nechty na rukách a nohách zdobila henna. Časté bolo tiež farbenie vlasov či obočia.

Zdravotné aj duchovné účinky

Okrem skrášlenia prinášalo nosenie make-upu aj ďalšie výhody. Verilo sa, že líčenie môže ochrániť pred zlými démonmi, a zároveň sa tak Egypťania môžu viac zapáčiť bohom. Veľmi obľúbené kúpele či masky udržiavali Egypťanov v dobrom zdravotnom stave. Používanie očných tieňov malo tiež pozitívny zdravotný efekt – chránili pred slnkom, pričom oči pôsobili väčšie a výraznejšie.

Make-up bol už v dávnych dobách výrazom moci a spoločenskej prestíže, preto ho využívali aj muži. Bohatstvo a moc sa dokazovalo predovšetkým rozličnými kozmetickými aplikátormi. Chudobnejší ľudia uchovávali kozmetiku v hlinených miskách a nanášali ju drevenými paličkami. Predstavitelia vyšších vrstiev si mohli dovoliť rozličné krásne zdobené nádobky zo slonoviny. Make-up ich sprevádzal celým životom a v posmrtnom živote im umožnil stretnúť sa s bohmi.

Umenie starovekého Egypta je aj po stáročiach inšpiratívne. Na YouTube nájdete množstvo videí, ktoré sú inšpirované práve egyptským mačacím lookom. Vyskúšajte napríklad make-up tajomnej a atraktívnej Kleopatry či najkrajšej ženy sveta, kráľovnej Nefertiti.

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: