O zdravotných benefitoch čajov rôzneho druhu sa už toho popísalo mnoho. Ak by sme sa však pozreli na ich „odvrátenejšiu“ stránku, to, čo môže na jednej strane prospievať nášmu telu, nemusí automaticky vyhovovať naším zubom. A práve v tomto ohľade prišli vedci vo svojej štúdii so zaujímavým zistením.
Vedecký tím z King’s College v Londýne uviedol, že kyslosť, ktorá je obsiahnutá v niektorých druhoch nápojov, vrátane ovocných čajov, môže pri dlhšom vychutnávaní spôsobiť zubnú eróziu. Okrem toho to má neblahý vplyv aj na ústnu hygienu. „Ak si vychutnávate veci v ústach dlhšie ako 5 minút alebo ak ste zvyknutí pomaly obhrýzať ovocie po častiach skôr, než by ste zjedli celý plod – ide o veci, ktoré môžu vážne poškodiť vaše zuby,“ uviedla Dr. Saoirse O’Tooleová, vedúca autorka štúdie.
Najviac škodí konzumácia medzi jedlami
Autori štúdie upozornili nielen na škodlivosť ovocných a kyslých čajov, ale aj ochutených vôd, sladených, či diétnych nápojov. V štúdii, ktorá bola publikovaná v žurnále British Dental Journal, sa vedci zamerali na stravovanie 300 ľudí, u ktorých bola zistená pokročilá zubná erózia. Zistilo sa, že u ľudí, ktorí konzumovali vyššie uvedené nápoje dvakrát denne medzi jedlami existovala až 11-krát vyššia pravdepodobnosť, že ich potrápia problémy so zubami.
Tento údaj sa znižuje na polovicu, pokiaľ tieto nápoje konzumujete počas jedla. „Požívanie týchto nápojov s jedlom pomáha minimalizovať ich negatívny dopad. Prežúvanie jedla totiž zvyšuje produkciu slín, ktoré sú zásadité a pôsobia ako riediaci prostriedok kyslých potravín a nápojov,“ vysvetľuje v rozhovore pre BBC Russ Ladwa, predseda Výboru pre zdravie a vedu British Dental Association.
Dôležité je dosiahnuť rovnováhu
„Ak ste si dali na olovrant jablko, potom sa snažte obmedziť konzumáciu kyslých nápojov alebo jedál vo večerných hodinách. Ak si večer doprajete pohár vína, potom sa snažte ráno vynechať ovocný čaj. Ide len o dosiahnutie rovnováhy vo vašom stravovaní,“ dodáva Dr. O’Tooleová.
V prípade zubnej erózie ide o poškodenie zubnej skloviny – narušenie a postupnú stratu tvrdých zubných tkanív. V konečnom dôsledku môže viesť až k vypadávaniu zubov. Hoci mať zubný kaz nie je žiadna výhra, zubná erózia je nebezpečná aj z toho hľadiska, že ju lekári dokážu len veľmi ťažko diagnostikovať. Aby sa zmiernil negatívny vplyv kyslých nápojov na zuby, odporúča sa pri ich konzumácii používať slamku. Ani to však nie je považované za dostatočnú prevenciu. Preto lekári odporúčajú vymeniť obľúbené ovocné čaje a ostatné škodlivé nápoje za vodu alebo mlieko.
Zdroj: netdoctor.co.uk